Evaluation of respiratory functions in scoliosis patients undergoing Schroth therapy and measurement of sleep quality and psychological effects
Schroth terapisi uygulanan skolyoz hastalarında solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve uyku kalitesi ile psikolojik etkilerin ölçülmesi
- Tez No: 955095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE HANTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, altı haftalık Schroth temelli fizyoterapötik skolyoz-spesifik egzersiz (PSSE) programının, Adölesan İdiopatik Skolyoz (AIS) tanısı almış bireylerde solunum fonksiyonu, uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini incelemiştir. Toplamda 28 katılımcı (25 kadın, 3 erkek; ortalama yaş: 16.2 ± 2.8 yıl), Schroth sertifikalı bir fizyoterapist eşliğinde yapılandırılmış bir PSSE müdahale programına katılmıştır. Çalışmada aksiller, ksifoid ve subkostal düzeylerde torasik mobilite ölçülmüş; ayrıca Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI), Beck Depresyon Envanteri (BDI), Skolyoz Araştırma Derneği-22 (SRS-22) ve EuroQoL-5D (EQ-5D) gibi geçerliliği kanıtlanmış özbildirim ölçekleri kullanılmıştır. Müdahale sonrasında aksiller ve ksifoid seviyelerde göğüs genişlemesi, PSQI skorları, BDI düzeyleri ve skolyoz-spesifik ve genel yaşam kalitesi indekslerinde anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir (p < 0.05). Sonuçlar, Schroth egzersizlerinin fiziksel iyileşmelere ek olarak ruh sağlığı ve uyku kalitesinde de belirgin faydalar sağladığını göstermektedir. Araştırma, erken evre AIS tedavisinde kapsamlı ve hasta merkezli PSSE yaklaşımlarının önemini ortaya koymaktadır. Bu tez, Türkiye'deki sınırlı literatüre katkı sağlayarak, Schroth terapisinin pratik uygulanabilirliğini ve cerrahi dışı skolyoz tedavisinde çok yönlü etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of a six-week Schroth-based physiotherapeutic scoliosis-specific exercise (PSSE) program influenced respiratory function, sleep quality, and psychological well-being in adolescents with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS). A total of 28 participants (25 females, 3 males; mean age: Participants with an average age of 16.2 years and a standard deviation of 2.8) underwent structured PSSE intervention from a Schroth-certified physiotherapist. The study measured thoracic mobility at the axillary, xiphoid, and subcostal levels and used validated self-report instruments including the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Beck Depression Inventory (BDI), Scoliosis Research Society-22 (SRS-22), and EuroQoL-5D (EQ-5D) for objective outcomes. The study observed substantial improvements following treatment in the measurements of chest expansion at axillary and xiphoid levels, global PSQI scores, BDI levels along with scoliosis-specific and general health-related quality of life indices( p < 0.05). Results indicate that Schroth exercises lead to physical improvements while also delivering significant benefits for mental health and sleep quality. Research demonstrates the importance of comprehensive patient-centered PSSE approaches for treating early-phase AIS. This thesis contributes to the sparse Turkish research literature by demonstrating that Schroth therapy is practical and has multiple effects on non-surgical scoliosis treatment.