Nöbet semiyolojisinde preiktal ve iktal bulguların özellikleri, habituel nöbetler ile video EEG'deki nöbetlerin karşılaştırılması
Preictal and ictal findings at seizure semiology, compared between habitual seizures and seizures in video-EEG
- Tez No: 386541
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BAKLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Epilepside doğru tanı ve uygun tedavi, nöbet semiyolojisinin iyi tanımlanması ile mümkündür. Nöbet semiyolojisinin doğru tanımlanması epileptik nöbetlerin ve sendromların sınıflandırılması ve nöbet tipi ile lateralizasyonun belirlenmesi açısından da gereklidir. Bu çalışmada uzun süreli video EEG monitorizasyon (VEM) amacı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Epilepsi ve Uyku İzlem Merkezi'ne yatırılan ve uzun dönem VEM protokolü olarak ilaçları kesilen hastaların VEM öncesi olan nöbetlerinin semiyolojik özellikleri ile, VEM süresince geçirdikleri nöbetlerin semiyolojik özellikleri ile karşılaştırılması, hastaların nöbet semiyolojisindeki çeşitliliğin saptanması ve nöbet semiyolojisi literatürüne katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 24 dirençli epilepsi hastası dahil edilmiş olup, hastaların VEM öncesi nöbet semiyolojisine yönelik anamnez bilgileri ile VEM esnasında saptanan nöbet semiyolojileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta ve hasta yakını anamnezi ile VEM'de saptanan nöbetlerin semiyolojik uyumu kappa analizi ile karşılaştırıldı. Distonik ekstremite, non-verbal vokalizasyon, göz deviasyonunda iyi uyum saptanırken, postiktal burun silme, el ve oral otomatizmalarda kötü uyum saptandı. Kötü uyumun sebebi olarak nöbeti gözleyen hasta yakınlarının bu motor fenomenleri nöbetin bir parçası olarak görmedikleri sonucuna varıldı. Karşılaştırılan semiyolojik bulgular istatistik açıdan anlamlı bulunmadı. Hasta ve hasta yakını anamnezi ile VEM'de saptanan nöbetlerin lokalizasyonu arasında istatistik açıdan anlamlı fark saptandı. Sonuç: Nöbet semiyolojisi elde edilirken, anamnez bulgularının semiyolojiye katkısı sınırlı olmaktadır. VEM'in sağladığı semiyolojik lateralizasyon/lokalizasyon bilgileri ve bu bilgilerin multidisipliner değerlendirmeyle birleştirilmesi tanı ve tedavi açısından daha fazla kesinlik yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Accurate diagnosis and appropriate treatment of epilepsy can be possible with the identification of seizure semiology. Correct identification of seizure semiology is necessary for classification of epileptic seizures and epileptic syndromes. In this study, we aimed to compare with epileptic patient seizures, which seen before VEM and during the VEM. And we aimed to determine the diversity of the seizure semiology and aimed to contribute to seizure semiology of literature. Method: 24 drug-resistance epilepsy patients were included to our study. We compared to epileptic patient seizures semiology, which seen before VEM and during the VEM. And we evaluated in terms of its contribution to localization. Findings: We compared to epileptic patient seizures semiology concordance, which seen before VEM and during the VEM with kappa analysis. It was good concordance at dystonic extremite, non-verbal vocalization and eye deviations. And was poor concordance at postictal nose wipping, hand and oral automatisms. For poor concordance, we concluded that this phenomenon was not seen as part of the seizure by observers.