Multipl skleroz hastalarında atak döneminde ve sonrasında uluslararası kısa bilişsel değerlendirme (BICAMS) bataryasının kullanımı
  1. Tez No: 386544
  2. Yazar: OZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZAKBAŞ, DR. BİLGE PİRİ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş Multipl skleroz (MS), santral sinir sisteminin kronik enflamatuvar demiyelizan bir hastalığıdır. Batı ülkelerinde genç erişkin-orta yaş grubunda nörolojik yeti kaybının travmadan sonra en sık nedenidir. MS, kadınlarda iki kat fazla görülen, başlangıç yaşı genellikle 20-40 arası olan ve erkeklerde daha geç başlayan bir hastalıktır. MS'te birbirini izleyen akut kötüleşme ve iyileşme periyotları ile ya da nörolojik bulguların yavaş ilerlemesi ile belirgin bir seyir söz konusu olabilir. En az 24 saat süren, başka bir atak ile arasında en az 1 ay süre olan ve bir ya da daha fazla klinik bulgu veren tablolar atak olarak tanımlanmaktadır. Bilişsel etkilenme, MS hastalarında oldukça sık görülen, tedavi sürecini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir tablodur. Bilişsel etkilenme nöroloji pratiğinde genellikle hastalar ve hekimler tarafından göz önünde bulundurulmayan bir alandır. MS'in başlangıçtan itibaren tüm aşamalarında ve tüm alt tiplerinde ve fiziksel engellilikten bağımsız olarak görülen bilişsel etkilenme son yıllarda pek çok çalışmanın temel sonlanım noktalarından birini oluşturmuştur. Bilişsel etkilenme hastalık süresi, hastalığın seyri ve hastanın eğitim düzeyi ile ilişkilidir. MS'te engellilik düzeyini belirlemek için sıkça kullanılan Expanded Disability Status Scale (EDSS), bilişsel durumun değerlendirilmesinde yetersizdir. Bu nedenle son yıllarda MS hastalarında bilişsel etkilenmenin belirlenmesinde daha kullanışlı seçenekler üzerinde yoğunlaşılmış ve Brief İnternational Cognitive Assessment for Multiple Sclerosis (BICAMS) bataryası da bu çalışmalar sonucunda geliştirilmiştir. MS'te sıradan ölçeklerle değerlendirilemeyen, yaşam kalitesini belirgin biçimde bozan bilişsel etkilenmeyi BICAMS bataryası gibi kısa sürede uygulanabilen, nöropsikoloji eğitimi olmayan kişilerce uygulanabilen ve yorumlanabilen, hızlı ve geniş bir değerlendirme olanağı sağlayan bir batarya ile atak döneminde değerlendirmek araştırmaya değer bulunmuştur. Ayrıca yeti kaybına neden olabilen yorgunluk, yaşam kalitesi ve depresyon gibi faktörlerin atak döneminde değerlendirmesi ve bilişsel işlevlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Multipl skleroz tanılı ve çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan hastalarda atak döneminde ruhsal ve bilişsel durumu değerlendirmek için tedavi öncesinde, tedavi bitiminde ve birinci ayda Symbol Digit Modalites Test (SDMT), California Verbal Learning Test II (CVLT II) ve Brief Vasospatial Memory Test-Revize (BVMTR), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yorgunluk etki ölçeği (YEÖ), Multiple Sclerosis Neuropsychology Questionnaire (MSNQ) ve EDSS kullanıldı. Kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan, 19-54 yaş aralığındaki 25 sağlıklı kişi alındı. Çalışma grubundaki hastalar 1ay boyunca takip edildi. Sağlıklı gruba ise testler maksimum 2 hafta ara ile uygulandı. Bulgular Çalışma grubunda atak tedavisi sonrasındaki EDSS puanı atak öncesi döneme göre daha düşüktü. Birinci ayda EDSS puanında; tedavi öncesi ve tedavi sonrası döneme göre anlamlı düzelme olduğu görüldü. CVLT puanları tedavi sonrasında tedavi öncesine göre anlamlı olarak daha yüksekti. Ancak tedavi sonrası ile birinci ay arasında anlamlı fark saptanmadı. İlk vizitte ve birinci ayda çalışma ve kontrol grupları karşılaştırıldığında iki dönemde de iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Tedavi öncesi ve birinci ay CVLT puanlarındaki değişim karşılaştırıldığında her iki grupta da puanlarda yükselme olduğu, ancak MS grubundaki değişimin kontrol grubuna göre anlamlı biçimde daha fazla olduğu görüldü. MS grubunda BVMTR'de doğru çizilen toplam şekil sayısında, tedavi sonrasında tedavi öncesine göre belirgin artış olduğu saptandı. Tedavi öncesi ve 1. ay BVMTR puanlarındaki değişim karşılaştırıldığında; her iki grupta da puanlarda yükselme olduğu, ancak MS grubundaki değişimin kontrol grubuna göre anlamlı biçimde daha fazla olduğu görüldü. SDMT puanlarında MS grubunda tedavi sonrasında puanların tedavi öncesine göre anlamlı biçimde düzeldiği gözlendi. Tedavi öncesi ve 1. ay SDMT puanlarındaki değişim karşılaştırıldığında; her iki grupta da puanlarda yükselme olduğu, ancak MS grubundaki değişimin kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı. MSNQ-P ölçeğinde tedavi öncesi ile hem tedavi sonrası hem de 1. ay arasında anlamlı fark saptandı. Yorgunluk etki ölçeği puanları açısından tedavi öncesi ile 1. ay arasında anlamlı fark saptandı. Beck depresyon ölçeği puanlarında tedavi öncesine göre tedavi sonrasında anlamlı azalma saptandı. Tartışma ve Sonuç Multipl skleroz, engelliliğe sıkça neden olan bir ilerleyici ve sekel bırakıcı bir hastalıktır. Bilişsel sorunlar MS hastalarında %40-70 gibi oldukça yüksek bir oranda görülmektedir. Çalışmamız, BICAMS bataryasının atak döneminde kullanıldığı ilk çalışmadır. Bataryanın tüm testleri hastalar tarafından kolayca anlaşılmış ve testlerin uygulanmasında herhangi bir sorun olmamıştır. Toplam uygulama süresinin 15 dakikadan kısa sürmesi, uygulama ve yorumlamada nöropsikoloğa gereksinim duyulmaması günlük uygulamaya girmesini kolaylaştıracak özellikler olarak öne çıkmıştır. Sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştıma sonuçları da atak döneminde bilişsel etkilenmenin varlığını göstermektedir. Çalışmamız ile bilişsel etkilenme ile yorgunluk ve depresyon arasındaki bağıntı bir kez daha ve atak döneminde gösterilmiştir. Çalışmamız bilişsel bozulmanın en önemli parametrelerden biri olduğunun anlaşıldığı günümüzde MS hastalarının atak tedavisine yanıtlarının izleminde BICAMS bataryasının kullanılabilirliğini göstermiş ve daha yaygın kullanılmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Multiple sclerosis (MS) is a chronic inflammatory demyelinating central nervous system disease. After trauma, this disease is the most common cause of loss of neurological abilities in young-middle-aged adults in Western countries. MS is twice as prevalent in women; age of onset is usually between 20-40 and more late-onset disease in men. In this disease, the successive periods of acute worsening and improvement, or a significant trend concerned with the slow progress of neurological signs. MS attack is defined as the time at least 24 hours, at least 1 month between another attack and that one or more clinical findings tables. Cognitive impairment, quite common in MS patients, affects the treatment process and the quality of life in a negative way. Cognitive impairment is an area often not considered by patients and physicians in neurology practice. In recent years, seen as independent of physical disability, cognitive impairment was one of the many basic endpoint of the study, MS at all stages from the outset and in all subtypes. Cognitive impairment is associated with progression of the disease, duration of the disease and the patient's level of education. Expanded Disability Status Scale (EDSS) of commonly used to determine the level of disability in MS is insufficient to assess the cognitive status. Therefore, in recent years have focused on the more useful options to determine the cognitive impact of MS patients and International Brief Cognitive Assessment for Multiple Sclerosis (BICAMS) battery has been developed as a result of these studies. Cognitive impairment in attacks of MS cannot be evaluated using the scale and significantly impairs quality of life. BICAMS battery that can be implemented in a short time, neuropsychology can be applied by those who have no education and can be reviewed quickly and evaluate during the attack that allows a broad assessment battery has been worth investigating. In addition, the disability that may cause fatigue, assessment of factors such as quality of life and depression during the attack and was aimed to investigate the relationship between cognitive function. Materials and Methods Multiple sclerosis diagnosis and during the attacks in patients meeting the inclusion criteria for the study before treatment to assess the psychological and cognitive status, treatment completion and the first month Symbol Digit Modalities Test (SDMT), California Verbal Learning Test II (CVLT II) and Brief Visio-spatial Memory Test-Revised (the BVMT), Beck Depression Inventory (BDI), fatigue impact scale (FIS), Multiple Sclerosis Neuropsychology Questionnaire (MSNQ) and EDSS was used. Meet the inclusion criteria for the study as a control group included 25 healthy individuals in the age range 19-54. Patients in the study group were followed up for 1 month. The healthy group of tests was performed with an interval of maximum 2 weeks. Results EDSS score after treatment episodes in the study group were lower by pre-attack. EDSS score in the first month; before and after treatment was significantly improved by treatment period was observed. CVLT scores were significantly higher after treatment than before treatment. However, there was no significant difference between the first month after treatment. When the first visit and the first month compared to the study and control groups in both periods was no significant difference between the two groups. Compared to changes in the pre-treatment and one month CVLT scores were rising in the points in both groups, but was found to be significantly more than in the control group changes in the MS group. As the total number of correctly drawn in BVMT in MS group were found to be significantly increased compared to pre-treatment and post treatment. Pre-treatment and one month compared changes in BVMT points; both groups is rising in the points, but was seen by the change in the MS group, significantly more than the control group. The SDMT scores from baseline to post-treatment scores were observed in MS patients significantly improved. Before treatment and compared the changes in the first month SDMT scores; both groups is rising in the points, but was found to be more significant changes compared to the control group in the MS group. Compared with pre-treatment, both after treatment between the first month revealed a significant difference, in MSNQ-P scale. With pre-treatment effects in terms of fatigue scale scores were significantly different between the first month. After treatment than before treatment in the Beck Depression Inventory scores were significantly decreased. Results and Discussion Multiple sclerosis is a progressive and squeal spacer is a disease that causes disability often. Cognitive problems are seen in a very high as 40-70% of MS patients. Our study is the first study of BICAMS battery used during the attack. All tests battery easily understood by patients and there was no problem in the application of the test. Total execution time of less than 15 minutes of driving, you do not need the application and interpretation of neuropsychologists emerged as features to facilitate the entry into daily practice. My encounters with the healthy control group, the results indicate the presence of cognitive impairment during the attack. With our study, the correlation between fatigue and depression with cognitive impairment was again shown and it has been shown during an acute attack. Our study suggests that today it is one of the most important parameters of cognitive impairment showed the availability of BICAMS battery in monitoring the response to the attack treatment of MS patients and allows a more widespread use.