Multipl skleroz hastalarında atak ve atak sonrasında cxcl-13 düzeyi
The level of cxcl-13 duri̇ng attack and after attack i̇n pati̇ent wi̇th multi̇ple sclerosi̇s
- Tez No: 455769
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Multipl skleroz (MS), tekrarlayan nörolojik fonksiyon bozukluklarıyla seyreden, etyolojisi iyi bilinmeyen, kronik, inflamatuar ve demiyelinizan bir santral sinir sistemi hastalığıdır. Etiyolojisi, tedavi hedefleri açısından üzerinde araştırmaların ilgiyle devam ettiği MS? te; son yıllarda sitokinler ve sitokin ailesinin üyesi olan kemokinlerle ilgili yapılan çalışmalar artmaktadır. CXC kemokin ailesinin bir üyesi olan CXCL13, B lenfositlerin lenfoid folikülleri içerisine göçünde rol alan bir kemokin olup son yıllarda, CXCL13 gibi bazı spesifik kemokinlerin MS patofizyolojisi ile ilişkili olabileceğine yönelik görüşler öne sürülmüştür. Çalışmamızda Multipl Skleroz ile CXCL13 arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı?nda klinik ve tanısal testler sonucu Multipl Skleroz tanısı alan 30 hasta ve kontrol grubu olarak 27 gönüllü sağlıklı birey dahil edildi. Hastalardan atak dönemlerinde ve atak sonrası olmak üzere iki kez kan örnekleri alındı. Hasta ve kontrol grubun serum örneklerinde CXCL13 düzeylerinin belirlenmesinde ELISA yöntemi kullanıldı. Gruplar arası istatistiksel karşılaştırmada Student t testi kullanıldı. Hasta grubun atak sırasında ve atak sonrasında elde edilen kemokin düzeyleri arasındaki karşılaştırma eşleştirilmiş t testi kullanılarak yapıldı. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0.05). MS hastalarında atak ve atak sonrası ölçülen CXCL13 kemokin düzeyinin sağlıklı gruba kıyasla artmış olduğu tespit edildi (p0.05). Hasta gruptan atak ve sonrası dönemde elde edilen kemokin düzeylerinin cinsiyet, aktif plak varlığı ve tanı durumuna göre yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05). Elde edilen bulgularla kemokin CXCL13?ün MS patofizyolojisi ile anlamlı ilişkisinin olduğu belirlendi. MS hastalarında atak ve atak sonrası dönemde serum CXCL13 düzeyinin yüksek olması ve anlamlı istatiksel sonuçları nedeniyle tanı, tedavi takibi ve yeni tedavi seçeneklerinde kullanılabilecek bir belirteç olabileceği düşünüldü
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic inflammmatory demyelinating central nervous system disease with unknown etiology and progressing with recurrent neurological functional disorders. In MS, into which the studies have been increasingly going on in terms of interest in its etioloy and therapy targets, those investigations that have been carried out in recent years on cytoxines as well as chemokines, which are a family of cytokines, are increasing considerably. CXCL13, a member of CXC chemokine family, is a chemokine that plays a significant part in the migration of B lymphocytes into lenfoid follicles, and in recent years, several views have been put forth towards the fact that some specific chemokines, such as CXCL13, could be associated with MS pathophysiology. In our study, we aimed to determine the relationship between MS and CXCL13. Into the study, 30 patients with Multiple Sclerosis diagnosed as a result of clinical and diagnostic tests in the Department of Neurology, Faculty of Medicine, Dicle University, and 27 healthy subjects were included as controls. From the patients, blood samples were taken twice during and after attacks. For determination of CXCL13 levels in the serum samples of patients and controls, ELISA method was used. In the statistical comparison between the groups, Student-t test was used. The comparison between chemokines levels obtained during and after the attacks was made through matched t-test. In all staistical analyses, the significance level was accepted as p0.05). Through these findings, it was determined that chemokine CXCL13 has a significance relationship with MS pathophysiology. In patients with MS, it was concluded that, due to its significant results, high serum levels of CXCL13 during and after attack could be an indicator to be used in the diagnosis, treatment follow-up and new therapy choices