Otizm spektrum bozukluğunun klinik tanısında DSM-IV-TR ve DSM-5 tanı sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of DSM-IV-TR and DSM-5 diagnostic classifications in the clinical diagnosis of autistic spectrum disorder
  1. Tez No: 386553
  2. Yazar: FERHAT YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUHA MİRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran, DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre YGB tanısı alan çocuk ve ergenlerin DSM-5 tanı sistemine göre aldıkları tanıları karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Şubat 2014 – Kasım 2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'nde izlenen DSM-IV-TR'ye göre Yaygın Gelişimsel Bozukluk tanısı almış olan 3-15 yaş arasındaki 150 çocuk ve ergen alındı. Olguların kendileri ve aileleri ile görüşülerek çalışma hakkında bilgi verildi ve katılmak isteyenlerden yazılı onam alındı. Çalışma kapsamında Yaygın Gelişimsel Bozukluk tanısı ile izlenen çocuk ve ergenlerin ebeveynler tarafından bildirilen ve değerlendirme sırasında saptanan belirtileri DSM-IV-TR ve DSM-5 ölçütlerine göre psikiyatrik değerlendirme yapılarak tekrar gözden geçirildi. Olgu ve ailelerinden alınan bilgiler sosyodemografik veri formuna her olgu için ayrı olarak kaydedildi. Olgulardaki belirtilerin klinik şiddeti Çocukluk Çağı Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) ve Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) kullanılarak belirlendi. Bulgular: Tanı koyma oranında DSM-5 ölçütleri ile DSM-IV-TR'ye göre % 19,3'lük (n=29) bir düşüş saptanmış ve bu bulgu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Asperger Bozukluğu ve Yaygın Gelişimsel Bozukluk-Başka Türlü Adlandırılmayan (YGB-BTA) bireyler bu çalışmada DSM-5 ile tanı almamıştır. DSM-5 ile tanı alan ve almayan olguların hem yaş gruplarının hem de yaş ortalamalarının karşılatırmasında anlamlı farklılık tespit edilmişken cinsiyetlerin karşılaştırmasında anlamlılık gözlenmemiştir. DSM-5 ölçütlerinde yeni bir değişiklik olan B4 ölçütü %83,3 ile olgular tarafından en sık karşılanan ölçüttür. DSM-5 ile tanı alan olguların Çocukluk Çağı Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) ve Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) toplam puan ortalamaları daha yüksek bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analizlerle DSM-5 Otizm Spektrum Bozukluğu A ve B ölçütleri için belirtilen şiddet düzeylerinin, ÇODÖ ve ODKL toplam puan ortalamalarıyla anlamlı ilişkisi belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada saptanan bulgular, DSM-IV-TR ile YGB tanısı olan bir grup bireyin DSM-5 ölçütleri ile tanı almayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to compare the diagnosis of the children and adolescent with PDD diagnose according to DSM-IV-TR who were referred to Dokuz Eylül Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Department to DSM-5 diagnosis system. Method: In total, 150 children and adolescents between the ages of 3 to 15 with the diagnose of PDD according to DSM-IV-TR who were reffered to Dokuz Eylül University Medical Faculty Children and Adolescent Psychiatry out-patient unit between the dates of February 2014 to November 2014 were included in the study. Detailed information was given to both the cases and their parents about the study and written consent was obtained from each participant. Within the context of the study, symptoms reported by the parents of the children and adolescents diagnosed with Autistic Spectrum Disorder and also the symptoms that were observed in the process of assessment were reviewed by carrying out a detailed psychiatric evaluation by using both DSM-IV-TR and DSM-5 criteria. Data collected from the cases and their parents were recorded in the sociodemographic data form for each case, separately. Clinical severity of the cases' symptoms were determined by using Childhood Autism Rating Scale (CARS) and Autism Behavior Checklist (ABC). Results: The rate of forming a diagnosis with DSM-5 criteria decreased by 19,3% (n=29) compared to using DSM-IV-TR criteria and this finding was statistically significant. Cases with Asperger Disorder and Pervasive Developmental Disorder- None Other Specified (PDD-NOS) were not formally diagnosed when DSM-5 criteria were used. When cases diagnosed and not diagnosed by using DSM-5 criteria were compared by age groups and mean age, a statistically significant difference was found while the comparison of groups by gender did not yield to significant difference. The new B4 criteria which is also a novel difference regarding DSM-5 criteria was the most commonly met criteria among the cases by 83,3%. Total mean scores of Childhood Autism Rating Scale (CARS) and Autism Behavior Checklist (ABC) scales were found to be much higher in cases who were diagnosed by using DSM-5 criteria. Significant relationship between total CARS and ABC scores and severity levels for DSM-5 Autistic Spectrum Disorder A and B criteria was determined through statistical analyses conducted. Conclusion: Results of this study show that, some of the individuals who had PDD diagnose according to DSM-IV-TR may not get diagnosed according to DSM-5 criterias.