Kronik Hepatit C virus infeksiyonu uzun süreli izlem sonuçları
Long-term follow-up results in chronic Hepatitis C virus infection
- Tez No: 386554
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BERAT ELLİDOKUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Hepatit C virusu %2-3 prevalansı ile ciddi bir insan patojenidir. Aşısının olmaması ve tedavisinde henüz %100 başarı elde edilmemesi, ciddi oranda mali yük'e neden olması, hepatik/ekstrahepatik komplikasyonlara yol açması nedeniyle tüm dünyada hala önemli bir sağlık sorun oluşturmaktadır. Tedavi sonrası 24. haftada bakılan kalıcı viral yanıt hastalığın tedavisinde ana hedefler arasındadır. Ancak hastalık süresince sağkalımı, hastalığın progresyonunu ve kalıcı viral yanıt gelişmesini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Tedaviye yanıtın önceden tahmin edilmesi, gereksiz/etkisiz tedavi uygulamalarını engelleyerek kişiye göre en uygun maliyet etkin tedavi olanağı sağlamaktadır. Biz de çalışmamızda hastanemizde takip edilen hastalarda öngörülen yaşam sürelerini, hangi faktörlerin sağkalımı etkilediğini, kalıcı viral yanıt gelişmesinde hangi etmenlerin ön plana çıktığını ortaya koymayı amaçladık Metodlar: Araştırmamıza 1992-2013 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde takip edilmiş 356 kronik HCV hastası dahil edildi. Sağkalımda ve tedaviye yanıtta etkili olabilecek parametreler ( yaş, cinsiyet, tanı anında HCV-RNA düzeyi, tanı anında ALT ve karaciğer sirozunun varlığı) değerlendirildi. Bu parametrelerle öngörülen yaşam süresi ve kalıcı viral yanıt arasındaki ilişki araştırıldı Veriler ve istatistiksel analiz sonuçları: Tedavi alan hastalarda tedavi almayanlara göre, tedavi alanlarda ise kalıcı viral yanıt gelişen hastalarda gelişmeyenlere göre öngörülen yaşam süresi belirgin olarak yüksek saptandı. Tanı anında karaciğer sirozu varlığının hem sağkalımı hem de kalıcı viral yanıt oranlarını düşürdüğü tespit edildi. Tanı anında ALT değeri ise ne sağkalıma ne de kalıcı viral yanıta etkili değildi. Tedavi alan hastalarda kalıcı viral yanıt oranı %37 olarak saptandı. % 21 hastada tedavi sonu yanıt alınmasına rağmen kalıcı viral yanıt gelişmedi. 40 yaşın altında olma ve cinsiyetin kalıcı viral yanıta etkisi saptamazken, tanı anında HCV-RNA düzeyi
Özet (Çeviri)
Background: Hepatitis C virus is a serious human pathogen with a prevalence of %2-3. The absence of vaccine, imperfect success of treatment modalities, the financial burden, hepatic/extrahepatic complications makes it still a major health problem all over the world. Sustained virological response (SVR) which is analyzed at the 24th week of treatment is one of the main targets of treatment. But there are many factors which affect survival rates, progression of the disease and development of SVR. Prediction of response to treatment gives the opportunity for the most appropriate, individualized and cost-effective treatment while preventing unnecessary / uneffective treatment interventions. The aim of our study is to investigate the predicted life expectancy of patients those treated in our institution and to find out factors that affect survival rates and SVR. Methods: 356 patients with chronic hepatitis C who evaluated in Dokuz Eylul University School of Medicine Department of Gastroenterology between 1992 and 2013 were included in this study. Survival rates and parameters which could effect the response to treatment (age, gender, viral load at diagnosis, ALT values and the presence of liver cirrhosis at the time of diagnosis) were evaluated. Using these parameters the correlation between predicted survival rates and SVR was investigated. Results: A significantly longer predicted life expectancy was seen in patients who received treatment than untreated patients. Longer predicted life expectancy was seen also in patients who has SVR than who hasn't. It was detected that the presence of cirrhosis at the time of diagnosis reduce not only predicted survival rates but also SVR rates. Neither predicted survival rates nor SVR were affected from the ALT values at the time of diagnosis. SVR was defined in %37 of patients. Although %21 of patients achieved end of treatment response, these patients couldn't access SVR. Gender and being younger than 40 years of age were not predictors of SVR, but a low baseline viral load ( HCV-RNA