Fiber postların retansiyonuna etki eden faktörlerin araştırılması
The investigation of factors that affect the retention of fiber posts
  1. Tez No: 386560
  2. Yazar: ÜMMÜHAN GÖKÇEN DEMİRALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. OĞUZ YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada amaçlanan 1) Epiphany ve AH Plus patları ile guta perka kullanılarak doldurulan kanallarda CanalBrush kullanımının fiber postların simantasyonuna etkisinin push-out test yöntemiyle incelenmesi, 2) rezin siman tipinin dentine ve posta bağlanmadaki etkinliğinin pull-out test yöntemiyle incelenmesi, 3) aşırı harabiyet gösteren geniş kanallarda kompozit ve rezin simanın ayrı ayrı veya birlikte kullanımının dentine ve posta bağlanma üzerine etkisinin pull-out test yöntemiyle incelenmesi, 4) Twin Luscent şeffaf fiber post sisteminin özel frezinin retansiyona etkisinin pull-out test yöntemiyle incelenmesidir.1)Mine-sement birleşiminden kesilen 44 diş, apikalde #40, koronalde #80 olacak şekilde step-back tekniğiyle genişletildi ve serum fizyolojik, NaOCl ve EDTA ile irrige edildi. Epiphany ve AH plus patları ile guta perka konlar kullanılarak obturasyon yapıldıktan sonra Cytec Blanco fiber post sisteminin frezleriyle post kavitesi açıldı ve en büyük ebattaki post kullanıldı. Örnekler 4 alt gruba ayrıldı: (1) Epiphany-guta perka-CanalBrush'sız grup, (2) Epiphany-guta perka-CanalBrush'lı grup, (3) AH Plus-guta perka-CanalBrush' sız grup, (4) AH Plus-guta perka-CanalBrush' lı grup. Postlar RelyX ARC rezinsiman ile yapıştırıldı. Tüm örnekler akrilik bloklara gömülüp 2 mm kalınlığında dilimlendi ve hepsine 1 mm/dk hızla push-out test yöntemi uygulandı. Kesitler arasında bağlanma açısından bir fark bulunamadı. Epiphany ile doldurulan köklerde CanalBrush kullanılmadığı grupta daha yüksek push-out kuvvet değeri çıkmıştır(p0.001)
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate (i) the effect of CanalBrush On cementation of fiber posts to root canals filled with Epiphany and AH Plus sealers and gutta percha cones by push-out test method, (ii) the effect of resin cement type on bonding to both dentin and fiber post by pull-out test method, (iii) the effect of using composite resin and resin cement together and separately on bonding to both dentin and fiber post in overflared root canals by pull-out test method, (iv) the effect of the special drill of Twin Luscent fiber post system on retention by pull-out test method.(i) 44 single rooted teeth that were decoronated from cemento-enamel junction prepared #40 apically and #80 coronally by step back technique and irrigated with saline, NaOCl and EDTA. After obturation with Epiphany and AH Plus sealers and Gutta percha cones post cavities were prepared with the drills of Cytec Blanco fiber post system and the biggest dimension of the post was used. The samples were divided into 4 subgroups: (i) Epiphany-gutta percha without CanalBrush, (ii) Epiphany-gutta percha with CanalBrush, (iii) AH Plus-gutta percha without CanalBrush, (iv) AH Plus-gutta percha with CanalBrush. Posts were cemented with RelyX ARC resin cement. All of the samples were embedded into acrylic blocks and cut into slices about the thickness of 2 mm and push-out test was performed to all samples with the speed of 1 mm/min. There was no significant difference in terms of bonding among the slices. Among the roots filled with Epiphany and gutta percha, the push-out test values of the group without using CanalBrush were more than the group with using CanalBrush (p0.001)