Farklı fiber postların uygulandığı dişlerin kırılma dayanımlarının ve post sökümünün karşılaştırılması
Comparison of fracture strength and post removal of teeth with different fiber posts
  1. Tez No: 556505
  2. Yazar: ERTAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MADEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
arklı Fiber Postların Uygulandığı Dişlerin Kırılma Dayanımlarının ve Post Sökümünün Karşılaştırılması Amaç: Bu ex-vivo çalışmanın amacı; farklı fiber post sistemlerinin endodontik tedavili dişlerin kırılma direncini güçlendirme üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntemler: Kırılma dayanımı çalışmasında fiber post uygulanmış 40 adet kronu uzaklaştırılmış maksiller kesici diş rastgele beş gruba dağıtılmıştır (n=8). Örneklerden milimetrik kesit alma cihazında dentin diskleri elde edilmiştir. Daha sonra bu disklere üniversal test cihazında kuvvet uygulanarak kırılma dayanımı değerleri tespit edilmiştir. Kırılma değerleri Newton (N) olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler One-way Analysis of Variance (ANOVA) ile yapılmıştır. Kırık tipleri kayıt edilip sınıflandırılmıştır. Söküm kolaylığı çalışmasında fiber post uygulanmış 40 adet kronu uzaklaştırılmış maksiller kesici diş rastgele beş gruba dağıtılmıştır (n=8). Ultrasonik uç ve elmas frez kullanılarak fiber postlar kök kanal sisteminden uzaklaştırılmıştır. Etkin çalışma süreleri saniye cinsinden kaydedilmiştir. Bulgular: En yüksek ortalama kırılma dayanımı karbon post grubunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Fracture Strength and Post Removal of Teeth with Different Fiber Posts Aim: The aim of this ex-vivo study was to evaluate the effect of different fiber post systems on strengthening of fracture resistance of endodontically treated teeth. Methods: In the fracture strength study, 40 crowns removed maxillary incisors with fiber post were randomly divided into five groups (n = 8). Dentin discs were obtained from the samples in millimetric sectioning device. Then, these discs were subjected to force in the universal test device and fracture strength values were determined. Mean load to fracture was recorded (Newton) for each sample and analyzed statistically using One-way ANOVA test. Fracture types were recorded and classified. In the post removing study. In the post-dismantling ease study, 40 crowns removed maxillary incisors with fiber post were randomly allocated to five groups (n = 8). The fiber posts were removed from the root canal system using an ultrasonic tip and diamond bur. The effective operating times are recorded in seconds. Results: The highest mean initial fracture load was obtained in the carbon post group.