Nöroblastoma hastalarında kromozom düzensizlikleri, MYCN ve AURKA gen değişiklerinin incelenmesi
An observation of chromosomal abnormalities and MYCN and AURKA gene changes in the neuroblastoma patients
  1. Tez No: 386570
  2. Yazar: NİHAL İNANDIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nöroblastoma (NB), sempatik sinir sisteminin öncül hücrelerinden kaynaklanan bir embriyonel tümördür. NB hastalığının oluşumunda, birçok kromozom düzensizliği ve MYCN geninin etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca, AURKA geninin MYCN geni üzerinde etkili olduğu da ileri sürülmektedir. Bu nedenle, çalışmamızda NBnin etiyolojisinde etkili olduğu düşünülen bu genetik değişikliklerinin incelenmesi amaçlandı.Çalışmamız, Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Pediatrik Onkoloji Polikliniğine NB ön tanısı ile başvuran 25 hasta ile bu hastalara yaş ve cinsiyet açısından uygun olan sağlıklı ve ailesinde kanser öyküsü olmayan 25 kontrol grubu sitogenetik açıdan incelendi. Hasta grubundan, 9 hastanın (%36) parafin dokusunda MYCN ve AURKA gen değişiklikleri FISH tekniği ile araştırıldı. Hasta ve kontrol grubunun kan dokusundaki kromozom düzensizlikleri standart sitogenetik prosedürler uygulanarak incelendi.Çalışmamızda, 25 hastanın 21'nün (%84) kan dokusunda kromozom düzensizlikleri bulundu. Hasta grubunda, hücrelerin %18,4'ünde ve kontrol grubunda hücrelerin %2,6'sında kromozom düzensizliği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is an embryonal tumor stemming from the precursor cells of the sympathetic nervous system. Numerous gene abnormalities and the MYCN gene are known to be the causative effects in the formation of the NB disease. Furthermore, the AURKA gene is claimed to have an influence on the MYCN gene. For this reason, these genetic changes considered to play a role in the etiology of NB were aimed to be investigated in the present study.In our study, 25 patients applying to University of Çukurova, Faculty of Medicine, Pediatric Oncology with a neuroblastoma pre-diagnosis were included. Also, a control group consisting of 25 individuals who were the same age and gender as the target group and without a family history of cancer were included in the study and investigated in cytogenetic terms. The MYCN and AURKA gene changes in the paraffin tissue of 9 of the patient group (36%) were determined through the FISH technique. The chromosomal abnormalities in the blood tissues of both the patient group and the control group were investigated through the utilization of standard cytogenetic procedures.In the present study, chromosomal abnormalities in the blood tissues were identified in 21 (%84) patients of the 25 patient group. Chromosomal abnormalities were observed in 18,4% of the cells of the patient group and 2,6% of the control group.