İnterlökin 2 geni-384 promotor bölgesindeki polimorfizmin preeklamsi ile ilişkisinin araştırılması
Investigations of relationship between IL-2 gene-384 region polimorphism and patients with preeclampsia
- Tez No: 386609
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÜMİT LÜLEYAP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlıklı bir gebelik dönemi ve başarılı bir doğumla sonuçlanan hamilelik, annenin genetik olarak doğru ve iyi çalışan immün sistemi elemanlarına (vücut içi savunma sistemi) bağlıdır. Bu sistemde rol alan sitokinlerden biri de interlökin-2'dir. Preeklampsi, maternal ya da fetal mortalite ve morbiditede önde gelen sebeplerdendir. Gebelikte 20. haftadan itibaren hipertansiyon, proteiniüri ve ödem ile belirir. İnsidansı %2-5 olup tedavi edilmediği taktirde eklempsiye dönüşüp anne ve/veya bebekte mortaliteye sebep olabilir. Preeklampsi genellikle 1. gebelikte ortaya çıkan, genetik ve immünolojik etkenlerin olası sebeplerinin düşünüldüğü bir hastalıktır. Preeklampsinin ilişkili olduğu durumlar, endotelyal bozukluk, anormal plasentasyon ve intravasküler enflamasyondur. Interlökinler, lökositler arasında özel etkileşim sağlayan, makrofajlar ve T lenfositler tarafından salınan sitokinlerdir. IL-2, Aktif haldeki T lenfositler tarafından üretilen ve enfeksiyon anında makrofajlarla antijen sunumunda hücresel ya da hümoral cevabı belirleyen önemli sitokinlerden biridir. Bu çalışmada IL-2 genindeki polimorfizmler ve bunların preeklampsi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla stabil preeklampsi hastaları ile sağlıklı kontrollerden kan örnekleri alınacaktır. Bu kan örneklerinden izole edilen genomik DNA örneklerinde, polimeraz zincir reaksiyonu (Polimeraz Chain Reaction [PCR]) temeline dayalı yöntemlerinden restriksiyon uzunluk parça polimorfizmi (Restriction Fragment Lenght Polymorphism [RFLP]) yöntemi kullanılarak, preeklampsi hastalarındaki bu gene ait olası polimorfizmler araştırılacaktır. Çalışmamıza dâhil etmiş olup sonuçlandırılabildiğimiz 89 preeklamptik kadından 38'inin TT, 36'sının GT, 15'inin GG; 57 normal gebe kadından 28'inin TT, 22'sinin GT ve 7'sinin GG olduğu yapılan RFLP analiziyle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A healthy pregnancy resulting in a successful birth is related to genetically determined immune system of the mother. One of the cytokines involved in this system is interleukin 2. Preeclampsia is one of the primary factors of maternal and/or fetal mortality and morbidity. After 20th weeks of the pregnancy, it is diagnosed by the hypertension, proteinuria and edema. Its insidance is 2-5%, if untreated, preeklampsia can progress to eclampsia and lead to death of the mother or baby or both. Preeclampsia is primarily a disease of first pregnancy and is thought to be caused by immunological and genetical factors. Preeclampsia is assosiated with endothelial dysfunction, abnormal plasentation and intravascular inflammation. Interleukins are cytokines secreted by macrophages and T lymphocytes which provide special interaction between leukocytes. IL-2, produced by activated form T lymphocyte, is one of the important cytokines and during the infection in antigen presentation, IL-2 and macrophages determine cellular or humoral responce. In this study, it is aimed to investigate the relationship between Interleukin 2 gene polimorphisms and preeclampsia. For this purpose, blood samples will be collected from both preeclampsia patients and healthy controls. After isolatation of genomic DNA samples from collected blood samples, possible roles of these gene polymorphisms will be investigated in preeclampsia patients by employing PCR-based RFLP technique. In our study, total of 83 preeclamptic and 57 normal pregnant women were included and following genotypes were found employing PCR-RFLP method: preeclamptic pregnant women, 38;TT, 36; GT, 15;GG, and normal pregnant women, 28;TT, 22;GT, 7;GG.