CMV reaktivasyonuna yönelik profilaktik strateji uygulanan seropozitif böbrek nakli alıcılarında cmv viremisinin insidansı, risk faktörleri ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the incidence, risk factors and clinical outcomes of cmv viremia in seropositive renal transplant recipients applied with a profilactic strategy for cmv reactivation
- Tez No: 700448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ULUSAL OKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ: Sitomegalovirüs (CMV), organ transplantasyonu sonrası fırsatçı enfeksiyonlara neden olabilen çift sarmallı ve zarflı bir DNA virüsüdür. Seropozitif alıcılar, nakil sonrası dönemde reaktivasyon ya da reenfeksiyon açısından risklidir. Bu çalışmada, valgansiklovir ile profilaksi uygulanmış seropozitif böbrek nakli alıcılarında, profilaksi sonlandıktan sonra ortaya çıkan CMV enfeksiyonları incelenmiştir. MATERYAL/METOD: Kliniğimizde takip edilen böbrek nakli alıcıslarının verileri değerlendirildi. 1 Ocak 2008 tarihinden önce nakil olmuş hastalar (n = 86), kayıtlarında eksiklikleri olan hastalar (n = 15), yeterli süre profilaksi alamayan hastalar (n = 5), belirlenen protokol uyarınca yönetilemeyen hastalar (n = 3) dışlandıktan sonra analizler 129 hasta ile tamamlandı. Hastaların pretransplant, perioperatif ve posttransplant dönemlerdeki verileri medikal dosyalarından ve bilgisayar otomasyon sisteminden elde edildi. SONUÇLAR: Çalışma süresince 31 hastada CMV replikasyonu gelişti ve prevalans % 24 olarak hesaplandı. Bazı hastalarda birden çok replikasyon episodu yaşandı. 29 (% 22.48) hastada-36 asemptomatik PCR pozitifliği episodu belirlendi. 24 vakada-28 episod anti-viral tedavi uygulanmasına gerek kalmadan spontan viral klirens ile düzeldi. 8 vakada-8 asemptomatik PCR pozitifliği ve 4 (% 3.1) vakada-4 CMV sendromu anti-viral ajanlarla tedavi edildi [toplamda 12 (% 9.3) hasta]. TARTIŞMA: Hasta populasyonumuzda CMV replikasyonu prevelansımız % 24'dür. Profilaksinin yüksek riskli böbrek nakli alıcılarında, erken dönemde gelişecek enfeksiyonları önlemede etkin olsa da, profilaksi sonlandırıldıktan sonra da CMV enfeksiyon riski devam eder. Geç başlangıçlı CMV enfeksiyonunu yönetimi için yapılacak daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cytomegalovirus (CMV) is a double-stranded and enveloped DNA virus that can cause opportunistic infections after organ transplantation. Seropositive recipients are at risk for reactivation or reinfection in the post-transplant period. In this study, CMV infections after the cessation of prophylaxis were investigated in seropositive kidney transplant recipients who received valganciclovir prophylaxis. MATERIAL/METHODS: The data of kidney transplant recipients followed in our clinic were evaluated. After exclusion of patients transplanted before 1 January 2008 (n = 86), patients with deficiencies in their records (n = 15), patients not receiving adequate prophylaxis (n = 5), patients not managed according to established protocol (n = 3), the analyses were completed with 129 patients. The data in pretransplant, perioperative and posttransplant periods were obtained from medical files and computer automation system. RESULTS: During the study period, CMV replication developed in 31 patients and the prevalence was calculated as 24%. Some patients experienced multiple replication episodes. In 29 (22.48%) patients-36 asymptomatic PCR positivity episodes were detected. In 24 cases-28 episodes resolved with spontaneous viral clearance without the need for anti-viral therapy. Asymptomatic PCR positivity in 8 cases and CMV syndrome in 4 (3.1%) cases were treated with anti-viral agents [12 (9.3 % in total) patients]. DISCUSSION: Our prevalence of CMV replication in our patient population is 24%. Although prophylaxis is effective in preventing early infections in high-risk kidney transplant recipients, the risk of CMV infection continues after prophylaxis is terminated. Larger studies are needed for the management of late-onset CMV infection.