Ratlarda deneysel metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) osteomiyelit modelinde daptomisin, tigesiklin ve teikoplanin antibiyotiklerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency of daptomycin, tygecylin and, teicoplanin in experimental methicillin resistant staphylococcus aureus (MRSA) osteomyelitis rat models
- Tez No: 386669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURHAYAT BAYAZIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı MRSA etkenli osteomiyelitlerde tigesiklin ve daptomisinin antibiyotiklerinin etkinliklerini hem birbirleri ile hem de tedavide altın standart olan teikoplanin ile kıyaslamaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızda 30 adet erişkin dişi Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlara genel anestezi altında sağ arka bacak tibia anterior korteksine 1x2 mm genişlikte kortikotomi yapıldı. Kemik içerisine 50 µlt Atherosyklerole (sklerozan ajan) enjekte edildi. Aynı seansta 0.1 ml MRSA suşu dekortike kemik dokusu içerisine enjekte edildi. 3 hafta sonra osteomiyelit tanısı direk grafi ile doğrulandı. Osteomiyelit tanısı konan ratlar her bir grupta 6 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrılarak 3 hafta boyunca aşağıdaki tedaviler uygulandı. Grup 1:Negatif kontrol grubu:Tedavi yok / Grup 2: Teikoplanin 20mg/kg/gün 1x1 I.M. Grup 3:Tigesiklin 14 mg/kg/gün 1x1 S.C. / Grup 4: Daptomisin 60 mg/kg/gün 1x1 S.C./ Grup 5: Daptomisin30 mg/kg /gün 1x1 S.C.) 6 hafta sonunda sakrifiye edilen ratlardan elde edilen kemik kültürleri kanlı agar besi yerine ekilerek 35°C'de 24 saatlik inkübasyon sonrasında üreyen koloniler sayıldı. Verilerin normal dağılıma uygun dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov Smirnov testiyle varyansların homojenliğiyse Levene testiyle araştırıldı. Gruplar arasında üreyen mikroorganizma sayısı yönünden farkın önemliliği Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ile değerlendirildi. BULGULAR: Antibiyotik tedavisi uygulanan tüm gruplarda istatistiksel olarak kontrol grubundan daha az mikroorganizma ürediği, tedavi grupları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı gözlendi. SONUÇ: Sonuç olarak MRSA etkenli osteomiyelitte kullanım onayı olmayan daptomisin ve tigesiklinin altın tedavide altın standart olan teikoplanin ile benzer etkinlik gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study was to compare treatment efficiency of daptomycin and tygecyclin with teicoplanin, which is the gold standart of the treatment. MATERIAL and METHODS: In our study, 30 adult female Wistar albino rats were used. Under general anesthesia, a corticotomy was performed at tibia anterior cortex of the right hind leg to rats. 50μlt into the bone Atherosyklerol (sclerosing agent) was injected. In the same session 0,1 ml MRSA strain (0,5 Mc Farland) was injected into bone tissue. The diagnosis of osteomyelitis was confirmed by direct graphy after 3 weeks. The rats diagnosed as having osteomyelitisin each group were divided into 5 groups containing 6 rats in each group and treated as below during 3 weeks period. Group 1: Negative control group: No Treatment / Group 2: 1x1 Teicoplanin I.M. 20mg/kg/day Group 3: Tigecycline 14 mg / kg / day, S.C. 1x1 / Group 4: daptomycin 60 mg / kg / day 1x1 SC / Group 5: Daptomisin30 mg / kg / day 1x1 SC). The rats were sacrified at the end of 6 week period, and than bone culture specimens were inoculated into blood agar plates. After 24 h incubation period at 35⁰ C, the growing colonies were counted. Kolmogorov-Smirnov test was used to show the normal distribution of data, and the Leve test was used for homogeneity of variances by. One-Way Analysis of Variance ( One-Way ANOVA) was used to show the significance of the difference between the groups in terms of the number of microorganism significance. RESULTS: In all groups treated with antibiotics, the number of microorganism was statistically lower than the control group, however there was no difference between the groups. CONCLUSION: Consequently daptomycin and tigecycline showed similar efficacy with teicoplanin which is a gold standart in treatment in MRSA osteomyelitis