Polikistik over sendromunda insülin rezistansı ve hiperandrojenemi ile serum FGF-23, IGF-1 düzeyi ve kemik mineral dansitesi arasındaki ilişki
Association of insulin resistance and hyperandrogenemia with serum levels of FGF-23, IGF-1, and bone mineral density in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 386673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KILIÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Polikistik Over Sendromlu (PCOS) kadınlarda obezite, hiperadrojenizm ve yüksek östradiol seviyelerinin kemik kaybına karşı koruyucu faktörler olduğu ileri sürülmektedir. FGF-23 mineral metabolizmasını regüle eden bir fosfatonindir. Biz bu çalışmada PCOS'lu ve sağlıklı kişilerde serum FGF-23, IGF-1düzeyi, androjen düzeyleri, insulin rezistansı (IR) ve kemik mineral dansitesi arasında ilişki olup olmadığını araştırdık. YÖNTEM: Bu çalışmada 47 PCOS'lu ve 26 sağlıklı kadının FGF-23, IGF-1 değeri, HOMA-IR ve sadece hasta grubunda DXEA ile kemik mineral dansitesi değerlendirildi. Ayrıca PCOS'lu hasta grubu IR ve hiperandrojenemisi olan ve olmayan olarak 2 gruba ayrılarak gruplar arasında çalışılan parametreler arasında fark olup olmadığı incelendi. BULGULAR: Bu çalışmada PCOS'lu hastaların FGF-23 değeri 137.55±75.42 (pg/ml), IGF-1 değeri 28.41±99.69 26 (ng/ml) iken kontrol grubunun FGF-23 değeri 414.81±53.02 (pg/ml) ve IGF-1 değeri 244.±58.99 (ng/ml) idi.
Özet (Çeviri)
AIM: It is suggested that the obesity, hyperandrogenism and higher ostradiol levels are protectives factor against bone loss in women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). FGF-23 is a phosphatonin that regulates the mineral metabolism. We evaluated whether if there is an association between FGF-23, IGF-1, androgens, insulin resistance (IR) and bone mineral density in women with PCOS, and healthy controls. METHODS: FGF-23, IGF-1 and HOMA-IR were evaluated in both the 47 women with PCOS and 26 healthy women, and also bone mineral density was evaluated in only patient group. Afterwards, patients were compared for these parameters according to the presence of IR and hyperandrogenemia. FINDINGS: Mean FGF-23 was 137.55±75.42 and 414.81±53.02 (pg/ml) (p0.05) in PCOS patients and healthy controls, respectively. In PCOS patients FGF-23 values were 90.31±67.27 vs.