Bir deri yaşlanması modeli olarak Caenorhabditis elegans bireylerinde kalsinörin inhibisyonu ile ortaya çıkan değişiklikler
Changes emerging with calcineurin inhibition in Caenorhabditis elegans individuals as a skin aging model
  1. Tez No: 386709
  2. Yazar: MUSTAFA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda kalsiyum kanallarının deri yaşlanması üzerindeki rolüne dair bilgiler literatürde yer almaya başlamıştır. Kalsinörin inhibisyonunun Caenorhabditis elegans (C. elegans) bireylerinde yaşam süresini uzattığı bilinmektedir. C. elegans genlerinin önemli bir kısmı insan genlerine büyük benzerlik göstermektedir. Bu nematod doğal immunite, yara iyileşmesi ve deri yaşlanmasına yönelik çalışmalarda bir model olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada kalsinörin inhibisyonunun C. elegans bireylerindeki yaşamsal fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma için bir kalsinörin inhibitörü olan siklosporin A'nın 1 μM (1.doz), 0.1 μM (2.doz), 0.01 μM (3.doz) ve 0.001 μM (4.doz) dozunda çözeltileri hazırlanarak her bir çözeltiden 1'er ml, içlerinde 10' ar ml Nematod Growth Media (NGM) bulunduran petrilere eklenmiştir. Homojenizasyonu sağlandıktan sonra NGM'ların soğutularak katılaşması sağlanmıştır. Kontrol grubu siklosporin eklenmemiş besiyerinde beslenmiştir. Senkronizasyonu yapılmış C. elegans'lardan siklosporinin belirtilen dozları ile hazırlanmış her bir petriye 20' şer adet aktarılmıştır. 6X–50X arasında büyütme sağlayan alttan ışıklandırmalı stereo mikroskop ile C. elegans'lar izlenmiştir. Bütün petrilerdeki C. elegans'lar ölene kadar her gün aynı saatte canlı hayvanlar sayılmış ve kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca C. elegans'ların fiziksel gelişimleri ve dakikadaki farinks pompalama sayıları da kontrol grubu ile karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda siklosporine maruz bırakılan C. elegans'ların kontrol grubuna göre yaşam sürelerinde doz artışına bağlı istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak kalsinörin inhibisyonu, C. elegans'ların gelişimsel sürecini yavaşlatır ve yaşam süresini uzatır. Kalsinörin inhibitörleri, benzer mekanizmalarla insanlarda deri yaşlanması üzerine olumlu etki yapabilir. Bu nedenle kalsinörin inhibisyonunun, deri yaşlanması üzerine etkinliğini ve etki mekanizmasını açıklayacak ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, information about the role of calcium channels on skin aging has begun to take place in the literature. It is known that calcineurin inhibition prolongs life in individuals with Caenorhabditis elegans (C. elegans). An important part of C. elegans genes shows great similarity to human genes. This nematode natural immunity can be used as a model in studies concerning wound healing and skin. This study aims to evaluate the effects of a calcineurin inhibitor on vital functions in C. elegans individuals.In this study, solutions of cyclosporine A which is a calcineurin inhibitör 1 μM (1.dose), 0.1 μM (2.dose), 0.01 μM (3.dose) and 0.001 μM (4.dose) were prepared and 1 ml from each solution was taken and added to petri dishes, containing 10 ml Nematode Growth Media (NGM). After the process of homogenizaiton, it was ensured that the NGMs were cooled and solidified. The control group was fed the medium which was not added cyclosporine. The indicated doses of cyclosporine whose synchronization has been completed were transferred to petri dishes in order that each would have 20 pieces. C. elegans were observed using bottom light stereo microscop that provided 6X-50X magnification. Live animals at the same time every day were counted and compared with the control group until all C. elegans in all petri dishes died. In addition, physical development of C. elegans of physical development and pharynx pumping numbers per minute were examined and compared with the control group. The results have showed that there was a statistically meaningful increase in life span periods of C. elegans exposed to cyclosporin depending on dose increase (p0,05). Consequently, calcineurin inhibition slows down the developmental process in C. elegans and prolongs survival. Calcineurin inhibitors may a positive effect on skin aging in humans with similar mechanism. Therefore, further studies are required to explain the effect mechanisms of calcineurin inhibitors and their effectiveness on skin aging.