Preterm bebeklerde kord kanı vitamin D düzeyinin Bronkopulmoner displazi üzerine etkisi
The effects of cord vitamin D level on Bronchopulmonary diysplasia and other neonatal morbidities in very low birth weight infants
- Tez No: 386710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Preterm bebeklerde vitamin D düzeyinin BPD ve diğer yenidoğan morbiditeleri üzerine etkisini araştıran bu klinik çalışmada, BPD ile 25-OH vit D seviyeleri arasındaki ilişki sınırda anlamlıydı (0,05). Buna ek olarak, 25-OH vit D seviyeleri ile sepsis, PDA, ınvaziv mekanik ventilasyon, hastanede yatış süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Ancak 25-OH vit D seviyeleri ile RDS, NEK, IVH, SGA arasında anlamlı ilişkinin olmadığı görüldü. Çalışmaya alınan vaka sayısının az olmasının uygun değerlendirme yapmamızı engellediği ve daha geniş çaplı ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
There was statistically borderline significant relationship between 25-OH vit D levels and BPD in this clinical trial which explore the effects of vitamin D status on BPD and other neonatal morbidities in very low birth weight infants (p = 0,05). In addition to this, statistically significant association was observed between serum levels of 25-OH vit D and sepsis, PDA, invasive mechanic ventilation, duration of hospital stay. However, there was not statistically significant association between levels of 25-OH vit D and RDS, NEC, ICH, SGA. We concluded that the small sample size of cases did not allow us appropriate evaluation. Furher and larger investigation may provide more definitive evidence.