Proliferatif diyabetik retinopati'de panretinal lazer fotokoagulasyon sonrası korneal biyomekanik parametrelerdeki değişimlerin incelenmesi
To examine changes in corneal biomechanical parametres following panretinal photocoagulation in patients with proliferative diabetic retinopathy
  1. Tez No: 386715
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ CANSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÖKTUĞ SEYMENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Diyabetik retinopatinin farklı evrelerinde korneal biyomekanik parametrelerde ve santral kornea kalınlığındaki (SKK) değişimleri araştırmak ve daha önce herhangi bir lazer tedavisi almamış proliferatif diyabetik retinopatili (PDRP) hastalarda panretinal fotokoagulasyon (PRP) sonrası korneal biyomekanik parametrelerde ve SKK'da yaptığı değişimleri incelemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya diyabetik retinopatisi olmayan tip 2 diyabetli 30 hastanın 30 gözü (grup 1), non-PDRP saptanan 35 tip 2 diyabetli hastanın 35 gözü (grup 2), proliferatif diyabetik retinopatisi olan 30 hastanın 48 gözü (grup 3) ve 40 sağlıklı kontrol grubunun 63 gözü dahil edildi. Hasta gruplarının ve kontrol grubunun Ocular Response Analizer cihazı ile korneal histerezis (CH), korneal rezistans faktör (CRF), Goldmann ile korele göz içi basıncı (GİBg) ve korneal kompanse GİB (GİBcc) ve santral kornea kalınlığı (SKK) ölçümü yapıldı ve HbA1c değerleri incelendi. Diyabetik hasta grupları kendi aralarında ve kontrol grubu ile CH, CRF, GİBg, GİBcc ve SKK parametreleri açısından karşılaştırıldı. PDRP'li hastaların tümüne PRP tedavisi uygulandı. Bu grupta PRP tedavisi öncesi ve sonrasındaki 1.ay, 3.ay, ve 6.ay CH, CRF, GİBg, GİBcc ve SKK parametrelerindeki değişimler incelendi. BULGULAR: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Grup 1'de CH, CRF, GİBcc, GİBg ve SKK açısından anlamlı fark saptanmadı. Grup 2'de kontrol grubuna göre CH anlamlı olarak daha düşük(p=0,04), GİBcc ve GİBg anlamlı olarak daha yüksekti(p=0,001 ve p=0,002). Grup 3'te kontrol grubuna göre CH anlamlı daha düşük(p=0,028), GİBcc,GİBg ve SKK anlamlı olarak daha yüksekti(p=0,007,p=0,05 ve p=0,018). Grup 3'teki hastalarda PRP tedavisi öncesi ve sonrasındaki 1.ay,3.ay ve 6.ay CH, CRF, GİBcc, GİBg ve SKK değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. HbA1c değerleri kontrol grubunda ort. %5,42, Grup 1'de % 8,16, Grup 2'de %8,27, Grup 3'te %8,36 ölçüldü. SONUÇ: Kötü metabolik kontrol ve diyabetik retinopatisi olan hastalarda sağlıklı kontrollere ve diyabetik retinopatisi olmayanlara kıyasla CH anlamlı yüksek saptanmıştır. Panretinal fotokoagulasyon, proliferatif diyabetik retinopatili hastalarda kornea biyomekaniğinde değişikliğe yol açmayan ve halen bu hastalığın tedavisinde altın standart olan bir tedavidir. ANAHTAR KELİMELER: Diyabet, panretinal fotokoagulasyon, korneal biyomekanik parametreler
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the effect of different stages of diabetic retinopathy on corneal biomechanical parametres and central corneal thickness(CCT) and to examine changes in corneal biomechanical parameters and CCT following panretinal photocoagulation (PRP) in patients with proliferative diabetic retinopathy (PDRP) without previous history of laser treatment. MATERIAL AND METHOD: Study included 30 eyes from 30 diabetic patients without diabetic retinopathy (group 1), 35 eyes from 35 diabetic patients with non-PDRP (group 2) , 48 eyes from 30 patients with PDRP (group 3) and 63 eyes from 40 healthy volunteers. In all groups, corneal resistance factor (CRF), corneal hysteresis (CH), Goldmann correlated intraocular pressure (IOPg) and corneal compensated IOP (IOPcc) were measured by Ocular Response Analyzer; central corneal thickness (CCK) was meausured by ultrasonic pachymeter. HbA1c level was determined in all groups. Diabetic groups were compared with each other and also with control group in respect of CH, CRF, IOPg, IOPcc and CCT parameters. All patients with PDR had undergone PRP treatment. CH, CRF, IOPg, IOPcc and CCT parameters before PRP treatment were compared with those of the patients after PRP treatment at months 1, 3, and 6. RESULTS: CH, CRF, IOPcc, IOPg and CCT were not significantly different in Group 1 compared to control group. CH was significantly lower (p=0,04) and IOPcc and IOPg were significantly higher (p=0,001 and p=0,002) in Group 2 compared to control group. CH was significantly lower (p=0,028) and IOPcc, IOPg and CCT were significantly higher (p=0,007,p=0,05 and p=0,018) in Group 3 compared to control group. There were no significant differences in CH, CRF, IOPcc, IOPg and CCT before PRP treatment and after PRP treatment at any given time point in Group 3. Mean HbA1c was 5,42% in control group, 8,16% in Group 1, 8,27% in Group 2, and 8,36% in Group 3. CONCLUSION: In poorly controlled diabetics with diabetic retinopathy, CH is significantly higher compared with those of the healthy subjects and patients without diabetic retinopathy.Panretinal photocoagulation is still the gold standard for treatment of PDR and has no effect on corneal biomechanics in patients with proliferative DRP. KEY WORDS: Diabetes, panretinal photocoagulation, corneal biomechanical parameters