Kronik migren hastalarında botulinum nörotoksin tip A (BoNT/A) uygulamasının VAS, MIDAS ve HIT-6 testleri ile günlük yaşam aktivitelerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of botulinum neurotoxin type A (BoNT/A) application on daily life activities in patients with chronic migraine with VAS, MIDAS and HIT-6 tests
  1. Tez No: 386720
  2. Yazar: SİNEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kronik migren toplumun % 1,3-2,4'ünde görülen hem iş hem de özel hayattaki performansı etkileyen bir hastalıktır. ICHD -IIR 2006 kriterlerine göre kronik migren; ayda 15 günden daha fazla ortaya çıkan, aşırı ilaç kullanımı olmadan 3 aydan uzun süren ve başka bir bozukluğa bağlanamayan, bunların en azından 8'inin migrenöz karakterde özellikler taşıdığı veya migrene özgü tedaviye yanıtlı başağrısı olarak tanımlanmış ve daha önce 5 ve üzerinde migren atağı geçirmiş olması gerekliliği belirtilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, kronik migren tanılı hastalarda Botulinum Nörotoksin tip A (BoNT/A) uygulamasının VAS, MIDAS VE HIT-6 testleri ile günlük yaşam aktivitelerine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Eylül 2012-Mayıs 2014 tarihleri arasındaCelal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğibaşağrısı polikliniğine başvuran, migren tanısı almış, uygun süre ve dozda kullanılan migren spesifik profilaktik tedavilerden fayda görmemiş, takiplerinde, Uluslararası Başağrısı Topluluğunun ICHD -IIR 2006 kriterlerine göre kronik migren tanısı almış ve botulinum nörotoksin A uygulaması yapılmış 25 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların dosyalarından; ilk başvuru, 1.ve 2. botulinium toksini uygulamaları sonrasında yapılan başağrısı şiddeti ve günlük yaşam aktivitelerini belirleyen VAS, MIDAS ve HIT -6 test sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara tedaviye başlamadan önce MIDAS (Migrene bağlı kayıp değerlendirme ölçeği), VAS (Vizüel analog ağrı skalası) ve HIT-6 testleri uygulandı. VAS skalası ile hastanın ağrısının şiddeti, MIDAS ölçeği ile migren atağının hastada oluşturduğu iş gücü kaybı ve ağrılı günlerin sıklığı ve HIT-6 anketi ile hastanın başağrısına bağlı olarak neler hissettiğini ve neleri yapamadığı değerlendirildi. Hastalara 12 hafta aralıklarla iki kez, PREEMPT protokolüne uygun olarak 155 U BoNT/A enjeksiyonu yapıldı. Her enjeksiyon sonrasında hastaların VAS, MIDAS ve HIT -6 test sonuçları belirlendi. Hastalar 12 hafta da bir kontrol ve uygulama için çağırılarak takipleri yapıldı. Hastaların başvuru sırasındaki test sonuçları, 1. ve 2 uygulama sonuçları ile karşılaştırıldı. Bu süre içinde hastalar başağrısı günlüğü ile izlendi. Başvuru sırasında ve 1. ile 2.uygulamalar sonrası VAS, MIDAS, HIT-6 değerleri karşılaştırıldı ve bu karşılaştırmanın sonucunda da VAS, MIDAS ve HIT-6 değerlerinde tedavi sonrası belirgin azalma izlenmiş olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Chronic migraine which has seen in %1.3-2.4 of the community is a disease affecting the performance of both business and private life. According to the ICHD-II 2006criteria chronic migraine has been defined as headache emerging more than 15 days in month, longer than 3 months without excessive use of drugs, and can not be attributed to another disorder, of which at least of 8 that carries migrainous characteristicsor with migraine-specific treatment response and in the requirement of having 5 or more migraine attacks previously. The purpose of this thesis to evaluate the impact of application of Botulinum Neurotoxin type A (BoNT / A) with VAS, MIDAS and HIT-6 tests to patients diagnosed with chronic migraine to their daily activities 25 patients who applied to the neurology clinic of Celal Bayar University School of Medicine, diagnosed with migraine, not benefit from the specific prophylactic treatment of migraine used with appropriate period andthe dose, diagnosed with chronic migraine according to II 2006 criteria of International Headache Society of ICHD, and botulinum neurotoxin application has been made were retrospectively evaluated between September 2012 and May 2014. VAS, MIDAS and HIT-6 test results which determines the severity of headache and activities of daily living after the first and second botulinium toxin application from the files of these patientswere evaluated retrospectively.MIDAS (Migraine-associated loss assessment scale), VAS (visual analogue pain scale) and HIT-6 tests were performed to all patients included in the study before initiating the therapy.155 BoNT / A injection was made to the patients appropriate with the protocol of PREEMPT twice at 12-week intervals. VAS, MIDAS and HIT-6 test results of patients were determined after each injection. Patients were monitored once at 12 weeks for the control and application. Test results of patients during admission were compared with the results of first and second applications. During this period, patients were followed by headache diary.