Timpanik membran perforasyonlarının lokalizasyonunun frekans bazında odyometri sonuçlarına etkisinin incelenmesi
Examination the effect of tympanic membran perforation localization to audiometry results
- Tez No: 386723
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dış ortamdan gelen ses dalgalarının kulakta ilk temas ettiği ve ses enerjisinin ilk uyardığı anatomik yapı Timpanik membran (TM) dır. Ses dalgalarının enerjisi TM'da titreşime neden olarak ses uyarımının beyine iletilmesinde ilk basamağı oluşturur. Sesin iki temel özelliğinden biri olan sesin şiddeti arttıkça TM'nın titreşimi de artarak ses enerjisini orta kulak yapılarına geçirir. Ancak TM'nın sesin diğer bir özelliği olan frekans (sn.deki titreşim sayısı) farklılıklarının ayırt edilmesindeki rolü tam olarak netleşmemiştir. Bu çalışmada, kronik otitis media nedeniyle kliniğimizde opere edilen 40 hastanın, Tüm hastaların demografik verileri, ameliyat tarihi, primer ya da revizyon cerrahi olması, intraoperatif bulguları ( akıntı ve sklerotik plak olup olmadığı, orta kulak mukozasının durumu, yuvarlak pencerenin görünüp görünmemesi ), kullanılan greft tipi ( tragal kıkırdak, temporal kas fasyası, yağ ), postoperatif 30–45. gündeki greft durumu ( perfore, intakt ) kaydedildi. Preoperatif ve Patch testi sonrası endoskopik görüntüler bilgisayar ortamında fotoğraf haline getirildi. Fotoğrafik olarak elde edilen perforasyon görüntüsü hasta kayıtlarıyla bağlantılı bilgisayar çizim programına aktarılarak çalışıldı. Kemikçik zincirin intakt olduğu TM perforasyon olgularında işitmenin perforasyon boyutuyla ilişkili olmadığı ve işitme kaybının en fazla 250 Hz' de görüldüğü ve frekans arttıkça işitme kaybının azaldığı sonucuna varılmıştır. Yuvarlak pencerenin durumunun işitme azlığına etkisi olmadığı görülmüştür. Perforasyon boyutu arttıkça işitme eşiklerinde doğru orantılı bir artış saptanmazken, perforasyon lokalizasyonuyla frekans bazında işitme eşikleri arasında ilişki bulunamamıştır. Bu çalışmayla Patch testinin preoperatif kemikçik durumunun değerlendirilmesinde ve postoperatif elde edilebilecek işitmenin öngörülmesinde yol gösterici olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tympanic membrane (TM) is the first anatomical structure for contacting with sound waves and situmulated by sound energy. The vibrations on TM which created by the energy of sound waves is responsible from transmission of sound stimulation to the brain. As the sound intensity increases, . the vibrations on TM which created by the sound waves increase. By the way ossicular chain is stimulated. But the role of tympanic membrane on hearing frequencies is not clear in literature. In this study; demographic data, surgery date, primary or revision surgery, intraoperative findings (otorrhea and sclerotic plaques, the condition of the middle ear mucosa, the position of the round window) of 40 patients which operated for chronic otitis media, greft type (tragal cartilage, fascia of temporal muscle, fat tissue),aspect of greft in postoperative 30-45. day (perforated, intact ) were recorded. Preoperative and after the Patch test endoscopic images transformed photographic images. photographic images of perforations was made from patient' s records transferred to a computer drawing program. As a result; hearing loss is not associated with perforation size which have intact ossicular chain. Most of hearing loss have seen at 250 Hz and ıf the frequency increases, hearing loss decreases. Also statistically insignificant differences in the ABGs at any frequency between perforation localizations. It is exhibited that, the Patch test can be a pathfinder for assessment preoperative ossicular chain and predicting postoperative hearing gain.