Deneysel endotoksemide redükte glutatyonun total oksidan/ antioksidan kapasite, HSP-70 ve plazma lipopolisakkarit düzeylerine etkisinin araştırılması
The effect of reduced glutathione on nitric oxide, total oxidant/antioxidant capacity, HSP70, and plasma levels of lipopolysaccharide in experimentally endotoxemia
- Tez No: 386724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada deneysel olarak oluşturulmuş endotoksemi modelinde eksojen verilen redükte glutatyonun nitrik oksit, total antioksidan ve oksidan kapasite, HSP70 ve plazma lipopolisakkarit düzeyleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini, Kafkas Üniversitesi deney hayvanları ünitesinde yetiştirilen ve canlı ağırlık ortalaması 32.96 ? 4.3 g, yaklaşık 4 aylık 100 adet fare oluşturdu. Hayvanlar Grup I (Kontrol), Grup II (LPS): 20µg/kg olacak şekilde endotoksin, Grup III (GSH): 10 mg/kg redükte glutatayon ve Grup IV (LPS+GSH): 10mg/kg redükte glutatayon ve 20µg/kg endotoksin (IP) verildi. Enjeksiyondan 1, 3 ve 6 saat sonra eter anestezisi altında hayvanlardan kan numuneleri ve karaciğer dokuları alındı. Çalışmada LPS verilen grupta denemeden 6 saat sonra saptanan HSP70 düzeyleri kontrol ve 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of exogenously given reduced glutathione on nitric oxide, total antioxidant and oxidant capacity, HSP70, and plasma levels of lipopolysaccharide was investigated in experimentally induced endotoxemia model. The study material consisted of 4 month-old 100 mice with an average weight of 32.96 ? 4.3 g obtained from Kafkas University laboratory animal unit. Animals in Group I served as control, in Group II (LPS) received endotoxin at 20?g/kg, Group III (GSH): received 10 mg/kg reduced glutathion and in Group IV (LPS + GSH) received 10mg/kg reduced glutathion and 20?g/kg endotoxin (IP) was administered. 1, 3 and 6 hours after the injections, blood samples and the liver tissues were collected from the animals under ether anesthesia.