Development of genetic algorithms based multivariate calibration models for the determination of lubricating oil compositions using Fourier transform infrared spectroscopy
Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi kullanılarak madeni yağ içeriklerinin belirlenmesi için genetik algoritmalara dayalı çok değişkenli kalibrasyon modellerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 386746
  2. Yazar: İREM ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Motor yağları, baz yağı ve katkılardan oluşur. Yağların kullanımı esnasında kullanım koşulları ve süresine bağlı olarak oksidasyon ürünlerinin artması ve katkıların miktarlarının azalması gibi yağ kompozisyonlarında bazı değişimler meydana gelmektedir. Yağ kalitesinin belirlenmesine yönelik çeşitli fiziksel ve kimyasal testlerden oluşan bir çok standart metod olmakla beraber, bu yöntemlerin hiçbiri tek başına yağların kompozisyonunun tamamını tespit etme imkanı sunamamaktadır. Bu çalışmada, madeni yağların kantitatif olarak içeriklerinin belirlenmesi amacıyla Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisine (FTIR) ve kemometrik çok değişkenli veri analizine dayalı hızlı ve uygulama kolaylığı olan bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, işletmede yoğun olarak üretimi gerçekleştirilen bazı ürün gamları belirlenerek bu ürünlere yönelik çoklu karışımlar hazırlanmış ve bu örneklerin FTIR spektrumlar kaydedilmiştir. Elde edilen spektral veriler ile referans konsantrasyon değerleri bir genetik algoritma temelli ters enküçük kareler (GILS) metodu yardımı ile analizlenmiş ve kemometrik çok değişkenli kalibrasyon modeli oluşturulmuştur. Geliştirlen modeller ile hesaplanan bileşen konsantrasyon değerleri ile referans konsasntrasyon değerleri arasında 0.99 oranında bir uyum olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, FTIR spektroskopisi ve çok değişkenli kalibrasyon ile madeni yağların kompozisyonlarının kantitatif olarak tayin edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Engine oils consist of base oils and additives. There have been a number of changes in the composition of engine oils depending on the time and using conditions like the decrease in the aditive amounts and increase in the amount of oxidation products. Although there are many physical and chemical standard test methods for the determination of oil quality, none of these methods alone can be used to determine the whole composition of engine oils. The main objective of this work, is to develop a single anlytical method that is simple, rapid and accurate for the quantitative determination of lubricating oil compositions using Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy combined with chemometric multivariate data analysis. For this study, a number of most intensively produced engine oils are chosen in an industrial lubrication oil plant and then synthetic mixtures of oil components were prepared in order to develop multivariate calibration models. The FTIR spectra of these samples were recorded using a three reflection attenuated total reflectance (ATR) accessory. The collected spectral data and the reference concentration values of the samples are then used in multivariate calibration modelling step using a genetic algorithm based inverse leaast squares (GILS) calibration method. It was observed that the correlation coefficients between the reference concentration values and the GILS predicted concentrations were around 0.99. As a result, FTIR spectroscopy combined with multivariate calibration can be a rapid method for the quaantitative determination of engine oil compositions.