(6-kloro-2,4-dipiperidin-s-triazin) ve (2,4-di-tert-bütil-6-[(2,4-difloro-fenil)iminometil]fenol) bileşiklerinin X-ışınları kırınım yöntemiyle kristal ve moleküler yapı analizi
Crystal and moleculer structure analysis of (6-chloro-2,4-dipyperidine-s-triazine) and (2,4-di-tert-butyl-6-[(2,4-difluoro-phenyl)iminomethyl]phenol) compounds by X-rays diffraction technique
- Tez No: 386745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, (6-kloro-2,4-dipiperidin-s-triazin) ve (2,4-di-tert-bütil-6-[(2,4-difloro-fenil)iminometil]fenol) tek kristallerinin yapıları tek kristal x-Işınları kırınım yöntemiyle çözülmüştür. Her bir yapının molekülüne ait atomlar arası mesafe, açıları ve bunlara ait bükülme açıları belirlenmiştir. Ayrıca molekülü oluışturan atomların koordinatları elde edilmiştir. Ek olarak, bu yapılara ait paketlenme şekilleri, molekül içi ve moleküler arası etkileşimler incelenmiştir. X-ışınları kırınım yöntemiyle yapıları çözülen kristallerden elde edilen kristaloğrafik verilerin literatürle uyum içinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structures of single crystals (6-chloro-2,4-dipyperidine-s-triazine) and (2,4-di-tert-butyl-6-[(2,4-difluoro-phenyl)iminomethyl]phenol) have been solved by single crystal X-rays diffraction technique. The distance between atoms belonging to molecules of each structure and their torsion angles have been determined. In addition, coordinates of atoms of forming the molecule have been obtained. Furthermore,bfigures of these structures belong to packing, intramoleculer and intermoleculer interactions were investigated. The crystallographic data obtained from solved crystals structures with X-rays diffraction method were consistent with the literature values.