DAN(nlo) molekül katkılı yalıtkan ve iletken polimerlerin elektriksel ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical and optical properties of DAN(nlo) molecule doped amorphous and conductive polymer
  1. Tez No: 386747
  2. Yazar: SELÇUK ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
NLO molekül 2-(N,N dimethylamino)-5-nitroacetanilide (DAN) katkı maddesi olarak polimer olarak ticari amorf polimerler polikarbonat (PC) ve poli(metil metakrilat) (PMMA) ile yine iletken Poly-3-Hexylthiophene-2,5 Diyl (P3HT) filmler polimer kullanıldı. Katkılı katkısız polimer ince filmler daldırma yöntemi ile hazırlandı. Bu filmler corona dischage yöntemi ile kutuplandı. Kutuplu ve kutupsuz filmlerin dc ve ac elektriksel iletkenlikleri ölçüldü.Katkılama ile PC ve PMMA amorf polimerlerinde iletkenliğin arttırdığı görüldü. Fakat P3HT iletken polimerlerinde katkılama iletkenliği azalttı.Kutuplama hem PC, PMMA amorf polimerlerinde, hem de P3HT iletken polimerinde iletkenliği arttırdı. İletken polimerlerde iletkenlikteki artış küçük fakat amorf polimerlerde ise 102 mertebe kadar büyük olmuştur.İletkenliğin sıcaklıkla yalıtkan polimerlerde arttığı görüldü. İletkenlikteki artış oda sıcaklığına yakın sıcaklıklarda düşük fakat polimerin Tg sıcaklığına yakın sıcaklıklarda ise yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study the nlo molecule 2-(N,N dimethylamino)-5-nitroacetanilide, DAN, is used as dopant material. Polycarbonate, PC, and poly(methyl methacrylate),PMMA used as amorphous polymer host and also Poly-3-Hexylthiophene-2,5, P3HT, is used as a conductive polymer host. Thin films of doped and undoped polymer samples are papered by dip coating. Films are poled by corona discharge poling method.Ac and dc conductivity of samples are measured at room temperatures.Doping increases the conductivity in PC and PMMA but it decrases in P3HT.Poling increased the conductivity both in amorphous polymer and in conductive polymer. Increase in conductivity in amorphous polymer was higher about two order in magnitude, than increase in P3HT.The conductivity of doped, undoped and poled, unpoled amorphous polymer samples measured with respect to sample temperature. In all samples the conductivity increases with temperature. This increase was slow at ambient temperature but it was high at the temperatures close the Tg of Polymers.