Evaluating the dynamics of export performance: Moderating effects of proximate environment on firm strategies and export performance
İhracat performansı dinamiklerinin değerlendirilmesi: Yakın iş çevresi koşullarının firma stratejileri ile ihracat performansı arasındaki ilişkiye etkileri
- Tez No: 386751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Firma stratejileri üç ana başlıktan oluşmaktadır: ?düşük fiyat?, ?farklılaşma? ve ?odaklanma? stratejileri. Ulusal ya da uluslararası iş ortamında başarılı olmak isteyen herhangi bir firmanın bu stratejilerden bir tanesini seçip, onun gereklerine uyum sağlaması gerekmektedir. Ülkelerin Rekabet Gücü Modeli ise, bazı ülkeler bir takım endüstrilerde başarılı iken diğerlerinin neden bu endüstrilerde başarılı olamadığı sorunuyla ilgilenmektedir. Bu model, ?faktör? ve ?talep koşulları?, ?firma stratejileri ve rekabet için uygun bir ortam?, ve bunları tamamlayıcı nitelikte ?ilgili ve destekleyici sektörlerin? olduğu ülkelerin uluslararası piyasada daha başarılı olduğunu, bu koşullara sahip olmayanların ise başarılı olamayacağını iddia etmektedir. Bu tezde Ülkelerin Rekabet Gücü Modeli, uluslararası piyasalarda rekabet eden firmaların sahip olduğu yakın çevre koşulları olarak ele alınmış ve önerilen modelde jenerik firma stratejileri ile firmaların ihracat performansları arasındaki ilişkiyi modere eden bir etken olarak kullanılmıştır. Tez çerçevesinde yapılan ampirik çalışmada 154 adet ihracatçı firmadan elde edilen bilgiler analiz edilmiş ve bu analizlerin ardından elde edilen bulgular genel anlamda önerilen modeli, sınırlı da olsa, desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Generic strategies are composed of three main firm strategies: ?cost leadership?, ?differentiation? and ?focus? strategies. Any firm who desires a prominent performance in the national or international business environment should follow one of these strategies and adapt itself to the demands of the relevant strategy. Competitive Advantage of Nations Framework (Diamond Framework), on the other hand, asks the question ?why some nations prosper in some industries whereas others cannot? and is used to measure the competitiveness level of countries in certain industries. According to this framework, nations with favorable ?factor? and ?demand conditions?, a proper ?context for firm strategy and rivalry?, together with complementary ?related and supporting industries? are said to prosper better than the ones who lack these determinants. In this thesis, Competitive Advantage of Nations Framework is treated as a proximate environment for firms that are competing internationally and a moderating effect of this framework on the relationship between generic firm strategies and firms` export performances is proposed and tested. The empirical component of the thesis includes a survey of 154 exporting firms. Overall, results provide some, though limited support for the proposed relationships.