Hizmet sektöründe kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve bir uygulama
Enterprise resource planning (ERP) in service sector and an application
- Tez No: 386758
- Danışmanlar: PROF. DR. H.ÖNER ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu ileri bilgi teknolojilerinden biri de Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning (KKP / ERP)' dır. Malzeme İhtiyaç Planlaması (MİP / MRP) ve Ana Üretim Planlarının ihtiyaçları karşılayamaması, bu sistemlerin gelişmesine ve KKP'nın oluşumuna yol açmıştır. KKP bir organizasyonun tüm fonksiyonel alanlarını kapsayan ve bu alanların tümüyle entegre edilmesine olanak sağlayan bilgisayar destekli bir iş yönetim sistemidir. İşletmeleri KKP sistemini kullanmaya yönelten birçok faktör vardır. Bu faktörlerin etkisiyle KKP sistemini uygulayan işletmeler, uygulamalar sırasında bazı problemler ile karşılaşabilseler de, etkin bir planlama ve yönetim sonucunda KKP uygulamalarından birçok fayda sağlamaktadırlar. Kurulum aşamasında yazılım seçimi, seçilen yazılımın uygulamaya alınması ve maliyet analizi, kullanılacak olan KKP sisteminin başarısını belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
Advanced information technologies are vital part of the enterprises at the current environment of competency. One of those advanced information technologies is (Enterprise Resource Planning (ERP). Incapability of Material Requirement Planning (MRP) and Manufacturing Resource Planning (MRP II) meeting the requirements caused the development of these systems and finally rise of ERP. ERP is computer aided business management system which covers all functional parts of an organization and enables all these parts to be integrated.There are many reasons which make enterprises to use ERP system. Although enterprises those applied ERP systems with the driven of these reasons, may face some problems, with efficient planning and management they may benefit of ERP applications. Decision of software at the establishment phase, taking the software in to application and analyzing the costs will define the success of ERP systems that is to be used.