Fizyolojik, sosyal ve kültürel açılardan sağlıklı beden imgesi
The physiological, social and cultural dimensions of healthy body image
  1. Tez No: 386783
  2. Yazar: BÜLENT ÖNGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN NAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Beden imgesi, vücudun şekline, görünüşüne, duyusal süreçlerine dayanmakla birlikte kişinin kendi varlığını hissetmesi ve bunu dışa vurumudur. Bireyin bedenine dair algıladığı şeylerin toplamıdır. Dolayısıyla fiziksel olduğu kadar sosyal ve kültürel boyutları da olan bir kavramdır. Sağlık ise tıbben hasta olmama dışında, sosyal ve kültürel boyutları da olan bir kavramdır. Çalışma biyo-medikal modelden biyo-kültürel modele doğru değişen sağlık anlayışı ile modern dönemden geç modern dönemin kültürüyle yoğrulan beden anlayışı ortaklığından meydana gelen sağlıklı beden imgesine ulaşmaya çalışmaktadır.Bu çalışmada sağlık beden imgesi betimlenmeye çalışılmış ve bireylerin sağlık ve beden algılarının tıbbi biyolojik faktörlerden çok sosyal ve kültürel faktörlere dayandığı tespit edilmiştir. Alan çalışmasının örnekleminden elde edilen veriler temelinde sağlıklı beden imgesinin oluşumuna etkide bulunan faktörler ise uzun süreli bir hastalığın olmaması, erkek olma, yüksek eğitim durumu, yüksek genel sağlık algısı, düşük sağlık sorumluluğu, beden şeklinin sosyal ortamlara girmeyi engellemeyecek şekilde uygun olması düzenli spor ve egzersiz yapma, fiziksel durumunun gündelik işlevleri kısıtlamaması, standart gündelik temizlik alışkanlığı, sınırlı vücut bakımı, ara öğünleri de kapsayan optimal/sağlıklı beslenme alışkanlığı, diyet yapmama, normal beden kütle indeks değerleri, kilosunu uygun bulma olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although necessary information for body image comes from shape and appearance of body along with related sensory processes; body image is basically depended on how one feels his/her own-being and how one externalizes it. In Another words, it reflects sum of individuals perceptual judgments about his/her body. Thus, body image includes not only physical dimension but also social and cultural aspects. Similarly, concept of being healthy include not only lack of illness both also includes social and cultural aspects of health. Therefore, current research focuses on healthy body images that include both changing the health conception from bio-medical model to bio-cultural model and conceptualizations of body that reflects both modern and late modern period culture.The study tried to explore the healthy body image and found that individual? health and body images are more likely related to social and cultural factors than medical or biological factors. The basic factors that related to healthY body images are related to various factors. Those are lack of illness for longtime, being male, being a higher education levels, higher general health perception, lower health responsibility, body shape that not prevent entering social events, regular exercise and sport activities, having physical state that not create problems for daily activities, daily and regular hygiene habits, limited body care, healthy/standard eating habits, not dieting, having standard body-mass index and believing to have ideal weight.