İlköğretim 4. sınıfta okutulan İngilizce ders kitabına ilişkin öğretmen, öğrenci ve uzman görüşleri
The opinions of the teachers, students and experts about English course book for the 4th grade
  1. Tez No: 386782
  2. Yazar: DENİZ CANPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER BAŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı İlköğretim 4. sınıfta okutulan İngilizce ders kitabına ilişkin öğretmen, öğrenci ve uzman görüşlerini ortaya çıkarmak ve bu görüşler doğrultusunda hazırlanacak 4. sınıf İngilizce ders kitaplarına ışık tutmaktır.Bu çalışma Konak, Buca, Gaziemir, Karşıyaka, Çiğli, Balçova, Karabağlar, Bayraklı, Bornova ve Narlıdere ilköğretim okullarındaki 820 öğrenci; bu ilçelerde çalışmakta olan 4. sınıflara giren 76 İngilizce öğretmeni ve Dokuz Eylül Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü'nden gönüllü 6 uzman ile gerçekleştirilmiştir.Ders kitabını değerlendirmek için alan yazın taraması yapılmış; öğretmen ve öğrencilere anket verilmiş, uzmanlarla ise görüşme yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik yöntemleri (frekans, yüzde ve standart sapma); nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.Ders kitabın incelenen bölümleri şunlardır:Uygulanabilirlik özelliği (içerik seçimi ve düzenlenişi, seviye, fiziksel görünüşü, içerik, alıştırma ve etkinlikler, dilbilgisi ve kelime bilgisi, açıklamalar ve yönergelerin açıklığı, yardımcı kaynaklar,Öğrenci özelliği (öğrenci özerkliğini desteklemesi, farklı öğrenme tiplerine uygunluğu),Öğretmen kitabı,Verilerin analizi öğrencilerin 4. sınıf İngilizce ders kitabıyla ilgili olumlu; uzmanlar ve öğretmenlerin yardımcı kaynaklar, fiziksel görünüş, içerik seçimi ve düzenlenişi ile seviye konusunda olumlu; içerik, alıştırma ve etkinlikler, dilbilgisi ve kelime bilgisi, açıklamalar ve yönergelerin açıklığı, öğrenci özerkliğini desteklemesi, farklı öğrenme tiplerine uygunluğu bakımından bu ölçütlerin kitabın zayıf yönleri olduğu, geliştirilmesi, yeniden yapılandırılması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this thesis to reveal teachers, students and some authorities? viewpoints in relation with primary school 4th grade English course book and to shed light on 4th grade English course books in the light of these point of views.This thesis is carried out by 820 primary school students in Konak, Buca, Gaziemir,Karşıyaka, Çiğli, Balçova, Karabağlar, Bayraklı, Bornova and Narlıdere and 76 English teachers who teach to 4th grade students in these regions and 6 volunteer authorities atnDokuz Eylül University Department of English Language Teaching.In order to evaluate the course book, studies and researches are carried out, teachers and students are surveyed and authorities are interviewed to express their opinions about the course book under examination. In the analysis of quantitative data,descriptive statistical methods are used, while in the analysis of qualitative data,descriptive analysis methods are used.The aspects of the course book which are evaluated are as follows:-The practibility aspect (the selection of content and organization, the level of the course book, its physical appearance, content, exercises and activities, grammar andvocabulary, instructions and their clarity and supporting sources),The learner aspect (whether the course book supports the learner autonomy and is suitable for different learning types),-Teachers book What is understood after the analysis of these researches is that the students surveyed have positive attitudes about the 4th grade English course book. On the other hand, the teachers and authorities interviewed think that it has some weak points and aspects such as the content, exercises and activities, grammar and vocabulary, instructions andtheir clarity, its supporting the learner autonomy and its being appropriate for different learning types. That is why, they claim that it has to be improved and reconstructed although they think positively about its supporting sources, physical appearance, the selection of content and organization and its level.