Ayaş kültürevi halk giysilerinin envanterlerinin hazırlanması
Preparation of the inventory of Ayaş cultural center folkloric costumes
  1. Tez No: 278053
  2. Yazar: SEMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME YÜCEER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Anadolu, tarihin ilk günlerinden bu yana giyim açısından zengin doğal kaynaklara sahip olmuş, yine dört bir yandan gelen göçlerle her zaman zengin bir kültürel kimlik taşımış ve bu yönde özgün ürünler ortaya koymuştur. Giyim ürünleri, zengin kültür miraslarıyla birer giysiden daha çok görsel bir iletişim dili biçimine dönüşmüştür.Türkoğlu, giyinmenin ortaya çıkmasında üç faktörün önemli olduğunu belirtmiş, biyolojik, fizyolojik ve psikolojik açılardan ele almış fakat bunların hangisinin diğerinden önemli olduğunu kişilerin yaşadıkları bölgenin iklimi, ekonomik durumu ve sosyal olaylarıyla açıklanabileceğini belirtmiştir.Türkiye coğrafi konumu ve geçmiş kuşakların birikimi ile oluşturduğu yaşam biçiminin sonucu olarak övünmeye hak kazandığı tarihsel bir birikime sahiptir. Bu birikim kendini giyim kültüründe de ortaya koymaktadır.Ülkemizdeki maddi kültür ürünlerinin gelecek kuşaklara iletilmesinde, bireysel ve toplumsal duyarlılıkla, gelişme gösteren kültür evleri son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır.Kültür Evleri'nde sergilenen eserlerin sistemli bir şekilde kayıt altına alınması ve burada var olan eserlerin gelecek kuşaklara eksiksiz aktarılmasında envanter çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.Araştırmada, Ayaş Kültürevi'nde bulunan ve henüz envanter kaydı yapılmamış 204 adet kadın ve erkek giysileri çalışma konusu olarak seçilmiştir. Giysiler, T.C. Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu Halk Kültürü Belgeliği ve Kümeleme Kılavuzuna göre gruplandırılmış, her biri resmedilerek teknik çizimleri yapılmış ve envanter formları oluşturularak envanter numarası verilmiştir. Aynı zamanda her bir giysi kumaş, süsleme ve dikiş teknikleri açısından incelenerek envanter formunda ilgili bölüme elde edilen veriler açıklama olarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has always had rich resources in terms of clothing since the first days of history, also carried a rich variety of cultural identity with immigration from all of its surroundings and presented original products in these terms. Clothing products have transformed into a visual language of communication rather than barely clothing materials with their rich cultural heritage.Türkoğlu indicated that three factors are important in the emergence of clothing, analyzed it in biological, physiological and psychological aspects, however, also argued that whether which one of them is important can only be explained by the climate, economic conditions and social events that the people experience.Turkey has a historical accumulation which it has right to be proud of, as a result of the lifestyle created by its geographical position and the accumulation of past generations. This accumulation also reflects itself in clothing culture.Cultural centers which have developed with the increasing individual and social awareness in conveying the material cultural products in our country to following generations have recently become gradually widespread.It is required that the pieces exhibited in cultural centers are recorded systematically and inventory works should be implemented in order to convey these works of arts to the following generations perfectly.204 female and male attires which are in Ayaş Cultural Center, however have not been recorded to inventory have been selected as the study subject. The attires were grouped in accordance with the Folk Culture Library and Grouping Guide prepared by Republic of Turkey Ministry of Culture General Directorate of Research and Development of Folk Cultures, each of them were pictured, their technical drawings were made and inventory numbers were given by creating inventory forms. Also, each clothing was analyzed in terms of fabric, ornaments and sewing techniques and the obtained data were entered as explanations in the related section in the inventory form.According to the results of the research, the importance of inventory records of the attires in Ayaş Cultural Center was explained and the importance of inventory records of the objects which need to be perfectly carried to the coming generations was stressed. It is recommended that inventory works become widespread and more systematized.