Hava trafik yönetiminin uçaklarda yakıt tüketimi ve emisyona olan etkilerinin gerçek uçuş verilerine dayalı analizi ve bir model önerisi
Analysis of effects of air traffic management on fuel consumption and aircraft emissions based on actual flight data and a model proposal
  1. Tez No: 386836
  2. Yazar: ALİ OZAN CANARSLANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR USANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Hızla artan hava trafiği nedeniyle hava taşımacılığı endüstrisinin hava kirliliği ve iklimsel değişiklikler ile ilgili çevresel etkileri son yıllarda artış göstermiştir. Bu çevresel etkilerin azaltılması amacıyla yakıt tüketiminin ve emisyon miktarının düşürülmesinde uçak ve motor teknolojilerinin geliştirilmesinin yanı sıra hava trafik yönetimi (ATM-Air Traffic Management) verimsizliğinin de dikkate alınması gerekmektedir. Bu çalışmada; yurt içi uçuşlardaki hem yakıt tüketiminin hem de emisyon miktarının ATM ile ilişkisi gerçek verilere dayalı olarak ortaya konulmuştur. Bu amaç doğrultusunda; havaalanı çevresindeki, terminal manevra sahasındaki (TMA-Terminal Manoeuvring Area) ve yol safhasındaki yakıt tüketimleri ve buna bağlı ortaya çıkan emisyon miktarları belirlenmiştir. Havaalanı ve çevresindeki ATM uçuş verimsizliğinin belirlenmesi amacıyla İniş ve kalkış döngüsü (LTO-Landing and Take-off Cycle) safha süreleri çalışma kapsamındaki her bir havaalanı için belirlenmiş ve ICAO LTO ile kıyaslamaları yapılmıştır. TMA ve yol safhasındaki ATM uçuş verimsizliğinin belirlenmesi için yurt içi uçuşların yatay ve dikey uçuş verimsizlik analizleri yapılmıştır. Bu analizler neticesinde ATM verimsizliğinin karmaşık hesaplama yöntemleri olmadan kolay bir şekilde ölçülebilmesi amacıyla ATM uçuş verimsizlik modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, air traffic has increased dramatically with a significant increase in fuel consumption and emissions. So the environmental impact air transportation has increased in recent years. Air traffic management has a fundamentally important role in reducing the environmental impacts of air transportation by reducing the inefficiencies in the paths flown byaircraft. In this study, fuel consumption and emissions in the domestic flights regarding ATM has been demonstrated based on actual flight data. Therefore, fuel consumption and aircraft emissions in the vicinity of airports, terminal manoeuvring area (TMA) and enroute were determined. In order to determine of ATM flight inefficiencies in the vicinity of airports, ICAO LTO time-in mode has been determined for every airport which are in scope of this study. Then results have been compared with results of ICAO LTO. In order to determine of TMA and enroute ATM inefficiencies, horzontal and vertical flight inefficiencies of domestic flights analyzes were conducted. In the results of these analysiş model of ATM flight inefficiencies has been developed. Through this modelş ATM flight inefficiencies can be determined without complex calculations.