Kum kalıpçılığında sıcaklık dağılımının bilgisayar yardımıyla belirlenmesi
- Tez No: 38684
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KORAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada kum kalıba dökülen sıvı metalin kum içerisindeki sıcaklık dağılımı incelenmiştir. Sıvı metal olarak dökme demir kullanılmış olup, kalıp kumu olarak da sentetik kum kullanılmıştırr. Burada amaç kalıp içerisindeki ergiyik dökme demirin katılaşmasından sonra formunun bozulmadan çıkarılması için uygun kalıp bozma zamanının deneysel ve teorik olarak çıkarılması Hin uygun kalıp bozma zamanının deneysel ve teorik olarak beli \-}:-rr..H'v5(Jİ r. Bunun için genel ısı iletiminin diferansiyel denklemi, sonlu farklar metoduyla nümerik olarak çözülmüş ve bulunan neticelerin korelasyon deneysel bulgularla araştırılmıştır.. Fortran Program dilinde ÖZDFMIR kod isimli bir bilgisayar paket programı geliştirilmiştir. Sonuçta deneysel bulgularla gösterdiği iyi bir korelasyon nedeniyle paket program, gelecekteki çalışmalar için iyi bir ön hesaplama yapılabileceğini göstermiştir. Dökme demir alaşımında yapılan bu çalışmayla, örnek parça üzerinde ideal kalıp bozma sıcaklığı ve süresi ile ilgili deneysel ve teorik sonuçlar karşılaştırılmıştır.. Çalışma şartları için bu süre ve sıcaklık numune merkezinde 710 C sıcaklığa 23 dakikada erişilmiş olup, aynı sürede numune merkezinden yatay uzaklığı 90 mm olan noktada ki sıcaklık 419 C olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the temperature gradient of liquid cast iron cast to a centetic sand mould was determined. The aim of the study is the determination of suitable mould detsroying duration, in both theoretically and experimentally for taking of the. part, wi thought distortion. For this purpose, differential equation of heat, transfer was solved by method of finite differences and the correlation of theoretical results with experimental results were examined. Therefore a computer program was established in Fortran as öz demir it was observed that this program provided a good correlation with experimental results and it would precalcu lation method for future work innn this field. For this work conditions, it was determined that the ideal duration and temperature of mould to detsroying at distance of 90 mm from center of sample are 23 rnin and 710 C.