Saydam organik maddelerin katı-sıvı yüzey enerjilerinin hesaplanması
  1. Tez No: 38683
  2. Yazar: ÖÇEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; katı-sıvı yüzey enerjisi ölçümlerini incelemek ve saydam organik maddelerin katı-sıvı yüzey enerjisini ölçmektir. Çalışmamızda; birinci bölümde denge durumundaki katı-sıvı arayüzeyi, sıcaklık gradyenti, katı-sıvı arayüzey enerjisi o^s, Gibbs-Thomson Sabiti'nin ( T ) elde edilmesi, aşın soğumalar, AS* Entropi Değişimi ve ısı iletkenlik katsayıları arasındaki ilişkiler tartışıldı. Çalışmamızda; saydam organik maddeleri incelemeye yarayan deney sistemi kuruldu ve saydam organik madde olan“Succinodinitrile”maddesi incelendi. Saydam organik maddelerin katı-sıvı yüzey enerjisini ölçmek için yapılan sistemle, erime sıcaklıkları 300°C *ye kadar olan saydam organik maddeler incelenebilir. Katı-sıvı arayüzeyi dengede iken oluşan tane arayüzey oluklarının yardımı ile katı-sıvı yüzey enerjisi hesaplandı. Aynca çalışmalarımızda denge halinde meydana gelen oluk şekli bölgesindeki ısı akışı problemi nümerik olarak çözülerek, çözüldü. Nümerik metot ve maksimum oluk derinlgi metotları ile elde edilen T dengeleri ve AS entropi değişimi kullanılarak, Succinodinitrile'nin katı-sıvı yüzey enerjisi elde edildi. Bulunan sonuçların daha önce bulunan sonuçlarla uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The goals of this work are to discuss the solid-liquid surface energy and to measure the solid-liquid surface energy for organic materials. Basic concepts of the equilibrated solid- liquid surface energy a^s, obtaining of Oibbs-Thomson constant T, undercooling entropy AS*, and relationship between these concepts have been discussed. The temperature gradient system which was constructed to investigate solid-liquid interface energy for the transparent organic material can give stable solid-liquid interface, so thus equilibrated grain boundary groove for wide range of stable temperature gradients up to 300 °C for 8-10 hours. A numerical method was developed to solve the stady state heat flow in the region of the grain boundary groove. T constant was obtained by the numerical method an the maximum groove depth method an similar values found. Then the solid-liquid surface energy aks was calculated form T and related entropy change per unit volume AS for succinodinitrile. The calculeted o\s values agree reasonable well with the previous results.