Konteyner yükleme problemleri için matematiksel modeller ve çözüm yöntemleri
Mathematical models and solution methods for container loading problems
- Tez No: 386857
- Danışmanlar: PROF. DR. REFAİL KASIMBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde konteyner yükleme problemleri için matematiksel modeller ve çözüm yöntemleri ele alınmıştır. Belirli varsayımlar altında konteyner yükleme ve konteyner çeşit seçimi için iki amaçlı karma tamsayılı matematiksel modeller ve matematiksel model temelli bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen iki amaçlı matematiksel model ve matematiksel model temelli sezgisel yöntemin çözümünde“Ağırlıklandırılmış toplam yöntemi”ve“Konik skalerleştirme yöntemi”olmak üzere iki farklı skalerleştirme yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca bu problemler için yeni bir sıralama sezgiseli ve yerleştirme sezgiseli önerilmiş, bu sezgisellerin kullanıldığı bir tavlama benzetimi metasezgiseli geliştirilmiştir. Literatürde yer alan ve yeni oluşturulan test problemleri çözülmüş, elde edilen sonuçlar literatürde ulaşılan sonuçlarla ve geliştirilen diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mathematical models and solution methods are considered for container loading problems. In order to solve container loading and container assortment problem two-objective mixed integer mathematical models and mathematical model based heuristics are proposed under various assumptions and constraints. Two different solution methods, weighted sum and conic scalarization methods are used to solve proposed two objective mathematical model and mathematical model based heuristic. For this problem, a new filling and a ranking heuristics are proposed. Also, a simulating annealing metaheuristic is developed and new filling and ranking heuristics are used in this algorithm to solve problems. Test problems and generated new problems are solved and results are compared with liretature and other proposed solution methods.