Düzlemsel güneş kollektörlerinde kullanılan ısı borusunun optimizasyonu
Optimisation of heat pipe used in plane solar collectors
  1. Tez No: 38688
  2. Yazar: ÖMER KUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
-v- ÖZET Enerji bilindiği gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temel ihtiyaçlarından birisidir. Kişi başına tüketilen enerji miktarı toplumlarda gelişmişlik seviyesinin bir göstergesidir. Günümüzde enerjinin pahalı oluşu tükenebilir oluşu çevre problemlerine sebeb olmaları nedeniyle, özellikle gelişmekte olan ülkeler tükettikleri enerjinin OPTIMUM seviyede değerlendirilmesine özen göstermelidir ve özellikle güneş enerjisinin yaygın bir şekilde kullanılması bu ülkelerin kalkınma çabalarına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada Güneş enerjisinden faydalanılarak Etanol (Ticari ispirto) ile çalışan bir ısı borusu dizayn edilmiştir. Bu amaçla güneş enerjisinden istifade ile su ısıtmada kullanılan ısı borumuz iki ana bölümden meydana gelmiştir. I. sı evopatör bölgesi; yani ısıyı absorbe eden güneş kollektörü bölgesi, II. si ısının taşınacağı yer olan kondanser bölgesi, yani ısı değiştirici bölgesidir. Bu sistemin çalışmasında elde ettiğimiz netice ise; sistem rejim halindeyken veya sabitken, ısı borularımızın verimi yaklaşık % 86 olarak elde edilmiştir ve sulu sistemde ciddi sorunlara neden olan donma problemi uygun çalışma sıvısı (Etanol) kullanılarak ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI- SUMMARY The energy is one of the main needs of the developed and devoloping countries. Amount of the consumed energy per person is accepted as an indication of the. development. Today, since the energy prodection is expensive at the alternatife energy sources are limited and the present sources already result in considerable envorimental problems, particularly the developed countries are to use carefull the present energy sources, on the optimum level nowadays. The solar energy is regarded as an alternatif energy source and its wide use provides a considereble decrease an the expensive for the energy. In this study, a heat pipe system, which is operating with ethanol and in which the solar energy is used, was established. The heat pipe purposed for heating water, using the solar energy consists of two parts. The first part is an evaparator which is a solar collector absorbing the heat, and the second part is an condensor in which the heat is tranfered. Thus, an heat exchanger. It is determined that when teh system is active or is statonary the efficiency of used heat pipes is about 86 %. In addition in case of the system with water, in order to prevent the freezing problem, ethanol is used as working fluid.