Dolmabahçe Sarayı'nın inşa süreci, mekân ve teşkilat
Dolmabahçe Palace: building pprocess, location and organisation
- Tez No: 386916
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Sultan II. Mahmud döneminde yaşanan önemli siyasi gelişmeler sonrasında, özellikle de 1826'da Yeniçeri Ocağı'nın lağvedilmesinin hemen akabinde birçok alanda olduğu gibi saray teşkilat ve teşrifatında değişikliklere başlanmış; geleneksel saray mimarisi ve sanat anlayışında yeni bir aşamaya geçilmiştir. Sultan Abdülmecid babası döneminde başlatılan yenileşme hareketlerine Tanzimat Fermanı'nı ilan ettirerek yeni bir boyut kazandırmış; daha önceden saray teşkilat ve teşrifatında başlatılan yenilikler devam ettirilmiştir. Bu dönemin koşullarına uygun bir mimari ile inşa olunan Dolmabahçe Sarayı, Tanzimat sürecinin mimari, sanat, teşkilat ve teşrifat düzeni bakımından ifadesidir. 160 yıllık geçmişi olan Dolmabahçe Sarayı, araştırmaya açılan yeni kaynak malzeme nedeni ile bu tezde farklı bir bakış açısıyla ele alınacaktır. Tezde öncelikle sarayın inşa süreci, mimari kadrosu ve yerleşim düzenine ilişkin sorulara birinci derece kaynak malzeme ışığında cevap aranacaktır. Ardından da bu sarayın var olduğu ve kullanıldığı süreçlerde nasıl bir saray yapılanması olduğu yine arşiv belgeleri değerlendirilerek aydınlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Following the significant political events which were occured in the reign of Sultan Mahmud II; especially right after the abolition of Janissary Military Corps in 1826, it was initiated to change the palace organizations and rituels as so were in many fields; a new phase began over the concept of traditional palace architecture and art. Declaring the Edict of Regulation (Tanzimat Fermanı) Sultan Abdülmecid brought a new dimension in the reforms initiated which had been initiated by his father and the innovations which had been initiated earlier in the palace organizations and rituels continued. Dolmabahçe palace, which has passed about 160 years since its construction, will be discussed with a different perspective due to new source material which has been opened recently. In this thesis, primarily the construction process of the palace, architectural staff and layout will be answered with the light of first degree source material. Afterwards, by evaluating the relative archive documents, it will be attempted to be clarified what kind of palace organization there was while it has existed and while it was used.