Rusya enerji politikasının dünya enerji piyasasındaki rolü
The role of Russian energy policy in the world energy market
- Tez No: 386925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Rusya Enerji Politikasının Dünya Enerji Piyasasındaki Rolü// Açıktır ki, enerjinin gelişimi doğrudan dünya ekonomisinin yapılanması ile ilişkili olduğu. Ekonomi, insanların ihtiyaçlarını karşılayan bir mekanizma ise enerji, bu mekanizmanın çalışması için gereken maddi temel olarak algılanabilir.“Kaynakların sınırlı olması”sorunu, enerji kaynağı açısından artık gelişmeyi sınırlayan faktör olarak kabul edilmeye başlamıştır. Dünya ülkeleri aynı gelişmişlik düzeye sahip olmadığı için belirlenen gelişme yönünde“enerji açlığı”devam edecektir. Ekonomilerin sağlıklı büyümeleri, sürdürülebilir enerji güvenliğinin sağlanmasına dayanmaktadır. Enerji güvenliğinin sağlanması, ülkelerin enerji kaynakları ihracatçısı veya ithalatçısı olmasına bağımsız olarak her ülkenin uluslararası politikasının öncül faktörlerinden biridir. Dünya enerji güvenliği, doğrudan ülkeler arası ilişkilere ve birbirleri ile olan işbirliklerinin özelliklerine bağlıdır. Enerji piyasasında görünen gelişmeler, enerji güvenliği sorununun önemini arttırmaktadır. Büyük hidrokarbon rezervlerine sahip olan Rusya, dünya enerji güvenliğinin sağlanması sisteminde önemli rol oynamaktadır. Dünyanın çoğu bölgelerinde enerji kaynakları kıtlığının mevcut olması, Rusya'nın enerji kaynakları rezervlerini ticari kaynaktan politika-stratejik unsuruna dönüştürmektedir. Rusya devleti de enerji potansiyelinin önemli politika kaynağı olmasına büyük önem vermektedir. Önde gelen enerji üreticisi, tüketicisi, ihracatçısı ve tranzit ülkesi olan Rusya'nın amacı, çoğu enerji ithalatçısı olan sanayileşmiş ve hızlı sanayileşmekte olan ülkeleriyle olan ilişkilerinde ve petrol ve doğal gaz ihracatçısı ülkeleriyle olan ilişkilerde doğru çıkarlar dengesinin belirlenmesinden ibarettir. Teorik olarak fosil enerji kaynaklarının yerine geçebilecek ve özelliklerine göre bol miktarlı, ucuz ve temiz enerji kaynağı bulunabilir. O zamana kadar Rusya, önemli enerji kaynakları tedarikçisi olarak kalacaktır.
Özet (Çeviri)
The Role of Russian Energy Policy in The World Energy Market// It is obvious development of energy use is directly associated with the settlement of the world economy. If the economy is a mechanism that meets people's needs energy can be perceived as the material basis required for the operation of this mechanism.“Limited sources”problem in terms of energy resources started to be considered as the main factor limiting economical development. As countries have not the same level of development it is expected“energy starvation”will continue in the designated direction of development. The healthy growth of one economy is based on sustainable energy security. Energy security is one of main factors of each country's international politics without dependency on if a country is a net energy exporter or a net energy importer. So world energy security, directly depends on relationship between countries and ways they cooperate with each other. Recent changes in the world energy market are increasing the importance of energy security issue. Russia, as a county of the largest hydrocarbon reserves, has an important role in the system of energy security. In most regions of the world there is shortage of energy resources. This makes Russia's energy resources to transform from commercial sources into political-strategic element. Russian goverment is also strongly interested in implementation of its energy potential to an important policy source. Leading energy producer, consumer, exporter and transit country Russia aims to balance of its interests in relationship with industrialized and rapidly industrializing countries, most of which are energy importers, and in relationship with oil and gas exporting countries. In theory an energy resource, which is abundant, cheap and clean, can be found to replace fossil energy sources. Until then Russia will remain a major energy source supplier.