Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun işletmelerde güvenlik iklimine etkisi ve alan araştırması
The effects of new Work Health and Safety Law on safety climate in organizations and a field research
  1. Tez No: 386926
  2. Yazar: ZAFER ERSEN ERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsan, işletme biliminde stratejik kaynak olarak kabul edilmektedir. Tüm faaliyetlerin ana hedefi insanların ihtiyaçlarının karşılanması ve mutlu olmalarıdır. Ancak insanları çalıştırırken onların sağlığını ve güvenliğini yeterince düşünüyor muyuz? İş kazaları ve meslek hastalıklarının sebep olduğu ölümleri önlemek maksadıyla tedbirler alınmaya yönelik çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Bu araştırmada, dünyadaki iş sağlığı ve güvenliği konusunda uygulanan kanunlar ve sözleşmeler örnek alınarak hazırlanan yeni İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun işletmelerde güvenlik iklimini nasıl etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. İşverene ve çalışana getirdiği hak ve yükümlülüklerin, güvenlik ikliminin, yönetimin güvenlik konusundaki tutumu, çalışan eğitimi, algılanan risk seviyesi ile güvenlik uzmanları ve İSG kurulları uygulamaları boyutlarında olumlu yönde değiştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human accepted as a strategic source in business science. Main aim of all activities is to response human needs and their happyness. But are we oversensitive enough about their healt and safety while working. Researchs are continuing to prevent dies that occurs because of work accident and profession sickness. In this study, I tried to explain the effects of our new Work Healt and Safety Law which was prepared according to world standart on safety climate. As a result, rights and reponsibilities for employer end employees in new law has a positive effects and changes on safety climate's dimensions such as employers attitudes on safety, risk taking, employees training and work healt and safety committiee activities.