Soğutma tesisleri performans kriterlerinin evaporatör, kondensör ve çevre sıcaklıklarının değişimine bağlı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 38693
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERİSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Termodinamik biliminin gelişimine paralel olarak geliştirilen soğutana sistemleri, mühendislik uygulamalarında önemli yer tutmaktadır. Sistemin optimal düzeyde çalışması için soğutma elamanlarıyla akışkanın seçimi ve tesis elemanlarının dizaynı önemli bir problemdir. Çalışmaların yoğunlaştığı konular; soğutma ve ısıtma elemanlarının çalışma süresince tersinmezlik miktarı, çevreye transfer edilen ısı ve ortamdan çekilen ısı enerjileridir. Sisteme etki eden başlıca faktörler ise çevre, kondensör ve evaporator sıcaklıklarıdır. Bu çalışmada, soğutucu ve ısı pompası performansları termodinamiğin birinci ve ikinci kanunu dikkate alınarak hesaplanmıştır. Birinci kanunu kullanarak soğutucu ve ısı pompası sistemlerinin performans katsayıları (STK ve ITK ) hesaplanırken, aynı sistemlere yönelik oransal verimler Ç¥sm ve Y,p ) İkinci kanun aracılığıyla elde edilmiştir. Ayrıca bu hesaplamalar altı farklı soğutucu akışkan için yapılmıştır. Bu hesaplamaların sonuçlarından bu soğutucu akışkanların verimlilik sınıflandırmasının bazı değişimler gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cooling systems developed parallel to advances In Thermodynamic have an important position in engineering applications. From the viewpoint of these systems in order to work at optimal level the selection of system elemente and cooling fluid are considerable problems. The subjects into which the studies are condensed are calculations of irreversibility of the processes and heat amounts transferred to environment and into system during the working of cooling and heating elements. Affecting the system, evaporator, condenser and environment temperatures are the main parametric factors. In this study, the performances of refrigerators and heat pumps are calculated by considering the first and the second law of thermodynamics. As using the first law, the coefficients of performance of the refrigerator and heat pump systems (STK and ITK) are calculated, the rational efficiencies CFsm and Tip ) conserning to the same systems are obtained by means of the second law. In addition, these calculations are performed on six different refrigerants. It is observed from the results of these calculations that the classification of these refrigerants as for effectiveness represents some variations.