Öğretmen adaylarının öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı dersine yönelik tutumları, yaratıcılık algıları ve öz-yeterlik inançları arasındaki ilişki
The relationship between preservice teachers' attitudes towards instructional technology and material design course, creativity perceptions and self-efficacy beliefs
- Tez No: 386932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının yaratıcılık algıları, materyal tasarımı öz-yeterlik inançları ile Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersine yönelik tutumları arasında bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında A.İ.B.Ü. Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler (n=3023) oluşturmaktadır. Örneklemini ise (n=381) öğretmen adayı oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak“Materyal Tasarımı Öz-yeterlik Ölçeği”,“Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçeği”ve“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır.Araştırma sonucunda Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersini alan öğretmen adaylarının ortalamanın biraz üzerinde bir yaratıcılık algısına sahip oldukları, materyal tasarımı öz-yeterlik inançlarının yüksek düzeyde olumlu olduğu,Öğretmen adaylarının Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersine yönelik olarak olumlu bir tutum içerisinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.Ayrıca Materyal tasarımı öz-yeterlik inancının ÖTMT dersine yönelik tutum üzerinde önemli bir yordayıcı olduğu, yaratıcılık algısının ise ÖTMT dersine yönelik tutum üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between preservice teachers' attitudes towards Instructional Technology and Material Design course, creativity perceptions and material design self-efficacy beliefs. The population of the study constitutes of the students who were studying in Faculty of Education (n=3023) in A.I.B.U. in academic year 2013-2014.Scales were applied on 381 preservice teachers by sampling of the universe. Data were collected by the“Material Design Self- Efficacy Belief ”,“How Creative Are You ”and“Instructional Technology and Material Design Course Attitude”.Prospective teachers' creativity perceptions who attended to Instructional Technology and Material Design course was found some higher from the moderate level. Prospective teachers' material design self-efficacy beliefs who attended to Instructional Technology and Material Design course was found high levels.Prospective teachers' attitude scores towards Instructional Technology and Material Design course who attended to Instructional Technology and Material Design course was found high levels.Futhermore It was found material design self-efficacy beliefs were a significant predictor on attitudes scores toward Instructional Technology and Material Design course and creativity perceptions were not a significant impact on attitudes scores toward Instructional Technology and Material Design course.