QR kod destekli materyal tasarımının fen bilimleri öğretmen adaylarının mobil öğrenmeye ve teknolojiye yönelik tutumları ve görüşleri üzerindeki etkisi
The effect of QR code–supported material design on pre-service science teachers' attitudes and views toward mobile learning and technology
- Tez No: 994445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının QR kod destekli materyal hazırlama sürecinde teknolojiye ve mobil öğrenmeye yönelik tutumlarını incelemek ve bu sürece ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma, karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı karma desen kullanılarak yürütülmüştür. Nicel veri toplama aracı olarak öğretmen adaylarının teknolojiye ve mobil öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla ön test ve son test anketleri uygulanmıştır. Süreç sonunda fen bilgisi öğretmen adayları QR kod anketi doldurmuştur. Nitel veri toplama aracı olarak ise, öğretmen adaylarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Çalışma grubu, bir devlet üniversitesinde fen bilgisi öğretmenliği lisans programında seçmeli bir ders olan Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersini seçen fen bilgisi öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırma sürecinde öğretmen adayları, fen öğretim programındaki çeşitli kazanımlara dayalı olarak QR kod teknolojisi destekli sekiz farklı materyal tasarlamıştır. Bu materyallerin altısı grup, ikisi bireysel olarak hazırlanmıştır. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmış, elde edilen bulgular öğretmen adaylarının hem teknolojiye hem de mobil öğrenmeye yönelik tutumlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fen bilgisi öğretmen adayları doldurdukları QR kod anketi sonucunda çoğunlukla olumlu cevaplar vermişlerdir. Nitel veriler ise tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş; öğretmen adaylarının QR kodlara hangi içerikleri yüklemeyi tercih ettikleri, QR kod hazırlamanın kolay ya da zor olduğuna ilişkin görüşler, materyal tasarlarken dikkat ettikleri noktalar, QR kodları meslek hayatlarında kullanmak isteyip istemedikleri, kullanmak istediklerinde nasıl ve ne şekilde kullanmak istedikleri gibi temalar altında toplanmıştır. Nitel bulgular, fen bilgisi öğretmen adayları hazırladıkları materyallerde QR kodlara video, görsel içerik, animasyon, ses, şarkı ve metin içeriklerini kullanmışlardır. Öğretmen adaylarının çoğunluğu QR kodları hazırlamanın kolay olduğunu belirtirken, materyali hazırlarken ilgi ve merak uyandırmaya, QR kodun işlevselliğine, öğrenme/öğretmeyi desteklemeye, QR kodlara yüklenen örneklerin seçimine dikkat ettiklerini belirtmişlerdir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının tamamı QR kodları meslek hayatlarında kullanmak istediklerini belirtirken nedenlerini öğrenme-öğretmen sürecini kolaylaştırma, öğrencilerin ilgisini ve katılımını arttırma ve QR kodun işlevselliği olarak belirtmişlerdir. Öğretmen adayları meslek hayatlarında ders içeriğini zenginleştirmede, öğrenme sürecini zenginleştirmede, dijital ve basılı materyalleri desteklemede QR kodları kullanmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of preservice science teachers toward technology and mobile learning during the process of developing QR code–supported instructional materials and to reveal their views regarding this process. The study was conducted using an explanatory sequential mixed methods design. As the quantitative data collection tools, pre-test and post-test questionnaires were administered to determine preservice teachers' attitudes toward technology and mobile learning. At the end of the process, the preservice science teachers also completed a QR code questionnaire. As the qualitative data collection tool, semi-structured interviews conducted with the preservice teachers were used. The study group consisted of preservice science teachers who selected the elective course“Instructional Technologies and Material Development”in the undergraduate science teaching program of a public university. During the research process, the preservice teachers designed eight different QR code–supported materials based on various learning outcomes in the science curriculum. Six of these materials were prepared as group work, while two were prepared individually. In the analysis of the quantitative data, the Wilcoxon signed-rank test was used, and the findings revealed that there was no statistically significant difference in preservice teachers' attitudes toward either technology or mobile learning. According to the results of the QR code questionnaire completed by the preservice teachers, the majority gave positive responses. The qualitative data were analyzed through thematic analysis, and the themes included the types of content preservice teachers preferred to upload to QR codes, their views on whether preparing QR codes was easy or difficult, the points they considered while designing the materials, whether they wanted to use QR codes in their professional lives, and how and in what ways they would like to use them. The qualitative findings showed that the preservice science teachers used video, visual content, animation, audio, songs, and text in the QR codes embedded in the materials they prepared. While most of the preservice teachers stated that preparing QR codes was easy, they emphasized that they paid attention to attracting interest and curiosity, the functionality of the QR code, supporting teaching and learning, and the selection of examples uploaded to the QR codes during the material development process. All of the preservice science teachers stated that they would like to use QR codes in their professional lives, citing reasons such as facilitating the teaching–learning process, increasing students' interest and participation, and the functional nature of QR codes. The preservice teachers indicated that they would like to use QR codes to enrich lesson content, enhance the learning process, and support both digital and printed materials in their professional practice.