ARCS motivasyon modelinin görsel sanatlar öğretmen adaylarının motivasyonlarına tutumlarına ve çalışmalarına etkisi
The effect of the ARCS motivational model on visual arts teacher candidates' motivation, attitude and works
  1. Tez No: 527716
  2. Yazar: KERİM LAÇİNBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada, ARCS Motivasyon Modeli'nin görsel sanatlar öğretmen adaylarının motivasyonlarına, derse yönelik tutumlarına, bilgiyi öğrenmeye karşı meraklarına ve çalışmalarına olan etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemine dayalı bu deneysel (ampirik) çalışmada; deneysel desen modellerinden, eşleştirilmiş ön test - son test kontrol gruplu seçkisiz desen modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim – İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte ve Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Dersi almakta olan 18'i deney, 18'i kontrol olmak üzere 36 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Semerci (2010) tarafından geliştirilen Başarı Odaklı Motivasyon Ölçeği (BOM); Çetin, Bağçeci, Kinay ve Şimşek (2013) tarafından geliştirilen Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (ÖTMTDYTÖ) ve Litman (2008) tarafından geliştirilen ve Eren (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Bilgi Kaynaklı Merak Ölçeği kullanılmıştır. Deneysel işlem sürecinde ortaya çıkan görsel sanatlar dersi materyali tasarımlarının değerlendirilmesi için uzman görüş formu olarak holistik rubrik (beşli dereceli puanlama anahtarı) kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS - 21 paket programı aracılığıyla Mann- Whitney U Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Uzman Görüş Formu'ndan elde edilen veriler, Intraclass Correlation Coefficient (Sınıfiçi Korelasyon Katsayısı) belirledikten sonra, yine Mann - Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, ön-testte çalışma grubunda yer alan öğretmen adaylarının derse karşı tutumlarında, motivasyonlarında, bilgi kaynaklı meraklarında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Deneysel işlem sonrasında yapılan son testte ise, ARCS Motivasyon Modeli'ne göre öğretim süreci tasarlanan deney grubundaki öğretmen adaylarının lehine derse karşı tutumlarında, motivasyonlarında, bilgi kaynaklı merak düzeylerinde ve çalışmalarında anlamlı düzeyde farklılık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effect of the ARCS Motivation Model on the visual arts teacher candidates' motivations, their attitudes towards the lessons, their curiosity towards their learning and their work. In this empirical study based on quantitative research methodology, paired pre - test and post - test control group random model was used from experimental designs. The study group consisted of 36 undergraduates in Gazi University, Gazi Education Faculty, Department of Visual Art Education and taking Teaching Technology and Material Design courses. The Achievement-Focused Motivation Scale (AFMS) developed by Semerci (2010), The Attitude towards Instructional Technologies and Materials Design Course developed by Çetin, Bağçeci, Kinay and Şimşek (2013), Information-Based Curiosity Scale developed by Litman (2008) and adapted by Eren (2009) was used to collect the data. The experimental processing period lasted for 14 weeks. Holistic rubrik (five-point scoring key) was used as an expert evaluation form for the evaluation of the visual arts materials that were created. The data were analyzed using the Mann - Whitney U Test through the SPSS - 21 package program. The data obtained from the Expert Opinion Form was analyzed by the Mann - Whitney U test after determining the Intraclass Correlation Coefficient. As a result of the analyzes made, there was no significant difference in the attitudes, motivations, knowledge-based curiosities of the prospective teachers in the pre-test working group. In the post-test after the experimental procedure, there is a significant difference in the attitudes, motivations, knowledge-based curiosity levels of the teachers and their workings in favor of the teacher candidates in the experimental group in which the instruction was designed according to the ARCS Motivation Model.