Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarından elde edilen hayvan kemiklerinin morfolojik ve dna dizi analizi ile tür teşhislerinin yapılması
Animal bones have been get from excavation studies in Stratonikeia Ancient City determined by morpological and dna sequence analysis
- Tez No: 386935
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Zooloji, Archeology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Zooarkeoloji ilk kez 1800'lü yıllarda Lubback tarafından ortaya atılmış, arkeolojik kazı alanlarındaki faunal kalıntı çalışmaları için kullanılan terimdir. Zooarkeoloji bilimi antik dönem insanlarının hayvanlardan yararlanma biçimleri, beslenme alışkanlıkları, hayvanların nasıl öldükleri ya da öldürüldükleri, hangi tür hayvanları ne zaman evcilleştirildikleri, eti dışında nelerinden yararlanıldığı ve insanlarla birlikte hangi türlerin daha çok aynı ekolojik ortamı paylaştığı gibi birçok soruya yanıt verir. Bu çalışmada Stratonikeia antik kenti kazı çalışmalarından elde edilen kemikler morfolojik ve moleküler yöntemler ile incelenmiş ve morfolojik inceleme de ele geçen kemiklerin % 46,3'ü aile bazında; % 16,6'sı cins-tür seviyesinde teşhis edilmişlerdir. Moleküler yöntemle yapılan inceleme ile Coun alpinus (%79) ve Capra ibex (%75) türleri teşhis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zooarcheology is the term suggested by Lubback in 1800's to express faunal remain studies in archeological sites. Zooarcheology answers many questions like which animals were used by ancient people, what was their food habbits, how did animals die, when certain animal species were tamed, what were the benefits of people from these animals except diet and which species shared the same ecological area with people. In this study the bones collected from the Stratonikeia excavation site were analysed morphologically first. Acording to this analysis %43 of the bones were determined on familia level, %16.6 of them could be determined on genus-species level. Besides the morphological analysis moleculer method was used for species identification. In accordance with DNA sequence analysis obtained from bone samples Coun alpinus (%79) and Capra ibex (%75) species were identified.