Stratonikeia metal buluntuları (1977-2018 yılları)
Metal finds of Stratonikeia (1977-2018)
  1. Tez No: 837705
  2. Yazar: ERTAÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FATMA EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 634
Özet
Bu tezin konusunu Stratonikeia Antik Kentinin 1977-2018 yılları arasında sur sisteminin sınırladığı kent içinde ve nekropol alanlarında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ele geçen metal buluntular oluşturmaktadır. Söz konusu metal buluntuların arkeoloji bilimine uygun yöntemlerle belgelenerek incelenmesi, eserlerin işlevlerinin tespit edilmesi ve komşu bölgelerle karşılaştırıldığında metal buluntu çalışmaları bakımından arka planda kalmış olan Karia Bölgesi'ndeki metal buluntu çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kentin bölge içindeki konumu, yerleşim ve araştırma tarihiyle ilgili bilgiler; ikinci bölümde tez kapsamına alınan buluntuların kent içinde ele geçtiği alanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde bir kısmı Muğla Müzesi vitrinlerinde ve deposunda, bir kısmı ise Stratonikeia Antik Kenti kazı deposunda bulunan 455 eser çalışma kapsamına alınmış, 21 ana başlık altında detaylı bir şekilde benzerleri ve kazı verileri göz önüne alınarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde kentteki metal eşya üretimi ve demircilik faaliyetlerine yönelik bulgular ele alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise buluntulardan elde edilen veriler kontekst verileriyle birlikte harmanlanmış ve yapılan tespitlerin sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışma kapsamındaki buluntuların çoğunun Bizans Dönemi'nin çeşitli evrelerine tarihlendiği saptanmıştır. Bununla birlikte buluntular Erken Tunç Çağı'ndan günümüze kadar kesintisiz bir yaşanmışlığa sahip, köklü bir geçmişi olan Stratonikeia'nın tüm dönemlerini kapsayan bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Gerçekleştiren bu çalışma ile Karia Bölgesi ve Anadolu metal buluntu çalışmalarına Stratonikeia buluntuları özelinde katkı sağlanmıştır. Ayrıca buluntuların bilim dünyasına tanıtılması, bölge içinde ve komşu bölgelerde gerçekleştirilecek sonraki çalışmalarda materyal kültür üzerinden kentler arasında bir karşılaştırma yapma ve ilişki kurma imkanı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates metal finds obtained during the excavations conducted before 2018 in the inner city bordered by the wall system and in the necropolis areas of the ancient city of Stratonikeia. It aims to document and analyse the obtained metal finds using appropriate archeologic methods, identify the function of artefacts, and contribute to metal find studies in the Caria region, which has hitherto received little scholarly attention when compared to the neighbouring regions. The thesis consists of five main chapters. The first chapter introduces the location of the city within the region, settlements, and research history in the city. The second chapter details the areas where the finds examined in this study were obtained. In the third chapter, 455 artefacts, some of which are displayed in the Muğla museum and some of which are stored in the excavation warehouse in the ancient city of Stratonikeia, are examined in detail under 21 headings, taking their analogues and excavation data into consideration. The fourth chapter explores finds on metalware production and blacksmithing activities in the city. In the fifth and last chapter, data obtained from the finds are combined with the context data and the results of the research are presented. The study has shown that the majority of the finds examined here date back to different phases of the Byzantine Period. The study has embraced a holistic approach and covered all periods in Stratonikeia, which has had an uninterrupted life experience and deep-rooted history from the Early Bronze Age to the present. It has thus contributed to the scholarship on the Caria Region and Anatolia. The outcomes of this study will also greatly contribute to further comparative studies on the Caria region and the neighbouring regions.