A multi-methodological approach for roadway lighting selection
Dış aydınlatma seçimi için çok kriterli karar verme yaklaşımı
  1. Tez No: 386944
  2. Yazar: SEMİH BARBAROS ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yol aydınlatma seviyesi gece koşullarında karayolu ve sürüş güvenliği için önemli bir faktör olmakla beraber, ekonomik ölçütler nedeniyle karayolu aydınlatma maliyeti de önemlidir. Bu maliyet, hükümet ve yerel belediyelerin sorumluluğundadır. Bu nedenle bu kurumların bütçelerine tasarruf sağlamak amacıyla bu maliyeti yönetmeleri ihtiyacı doğar ve bu tasarrufu gerçekleştirebilmeleri için verimli enerji projelerine odaklanmaları gerekmektedir. Bunun en yaygın yolu, mevcut aydınlatmaları ekonomik ömürlerinin bitiminde ya da öncesinde verimlileriyle değiştirmektir. Eski sistemler enerji maliyetlerini arttırır bunun yanında günümüz teknolojisi, karayolu aydınlatma tesisatlarının değiştirilmesi durumunda büyük bir maliyet tasarrufu potansiyeli sunar. Ekonomik ve teknik açıdan ömrünü doldurmuş eski sokak ve yol aydınlatmalarını değiştirmek için en verimli yol aydınlatması alternatif seçimi yolların idari sorumluları olan yerel hükümetler, belediyeler ve üniversiteler açısından çok karmaşık stratejik bir sorun olmuştur. Çünkü maliyet ve enerji verimliliği, dizayn gereksinimleri, idari beklentiler ve çevresel unsurlar gibi hem kalitatif hem de kantitatif olan iç ve dış değerlendirmeleri gerektirmektedir. Bu tezin amacı, verimli yol aydınlatması seçim problemini çok kriterli karar verme yöntemlerinden özgün bir biçimde yapılandırılmış Veri Zarflama Analizi (VZA), Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) ve Basit Ağırlıklı Toplama (BAT) yöntemlerini birlikte kullanmaya dayalı çok yöntemli sistematik bir yaklaşımla analiz etmektir. Çok metodlu yönteme dayanan bu yaklaşımın özelliği maliyet ve enerji tüketimini azaltmasının yanında, yol aydınlatması enerji verimliliğini arttırması ve geliştirmesi önemli bir avantajdır. Örnek olay çalışması olarak bir üniversite kampüsü için yol aydınlatması seçimi incelenmiş, maliyet, enerji tüketimi ve müşteri isterleri açısından en verimli ve uygun yol aydınlatması alternatif seçimi analiz edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki özgün bir biçimde oluşturulmuş çok kriterli karar verme yöntememiz efektif ve verimli yol aydınlatması seçimi için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu özgün çok kriterli karar verme yaklaşımı ayrıca oldukça basit ve iyi yapılandırılmış bir karar verme aracı olarak bu tür stratejik karar verme problemlerine uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Selecting the most efficient roadway lighting alternative to change or to replace the old streetlights has become a highly complex strategic activity for local governments, municipalities, universities as road keepers and it necessitates consideration of both internal and external factors which can be both qualitative and quantitative as cost efficiency, energy efficiency, design requirements, administrative expectations and environmental factors. The objective of this thesis is to propose an originally structured multi-methodological approach based on the systematic application of Data Envelopment Analysis (DEA), Quality Function Deployment (QFD) and Simple Additive Weighting (SAW) methods to support critical decision process on roadway lighting selection under multiple criteria decision making (MCDM). Apart from its accuracy, this method, which is based on a multi-methodological approach, has the added advantage of enhancing the energy efficiency of roadway lighting. As a case study, roadway lighting alternatives for a university campus are analyzed to select the most suitable of them for the energy and cost efficiency that is evidently a priority for the world today. The results show that the proposed multi-methodological approach takes the advantages of DEA, QFD and SAW to select an efficient roadway lighting alternative. The DEA is exercised to distinguish the efficient alternatives; the QFD is used to learn and find out customer requirements and satisfy these requirements. Lastly, the SAW is utilized to rank the alternatives which are distinguished efficient by DEA method. Proposed approach also provides a relatively simple and very well suited decision-making tool for this type of strategic decision making problems.