Abelian-non abelian mixing and cosmic inflation in born-infeld type gravity
Born-infeld kütle çekim kuramlarında abelyen-abelyen olmayan karışımı ve kozmik şişme
- Tez No: 386962
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kozmolojik ve astrofiziksel olguların anlaşılabilmesi için temel bir çerçeve olan Genel Görelilik (GR), genel kovaryans ilkesine bağlıdır. Buna göre, bu kuram kozmik şişme, karanlık enerji gibi değişik olguları açıklayabilecek genişletilmelere izin verir. Bu tezde GR'ın Born-Infeld türü genişletilmiş formları üzerinde çalıştık. Esas olarak bu tez iki bölüme ayrılmıştır: Ricci tensörüne bağlı bir genişletme (bu tarz bir genişletme literatürde bulunmaktadır) ve Riemann tensörünün kendisine bağlı, alışılmışın dışında bir genişletme. Sırasıyla bunlar Born-Infeld-Einstein ve Born-Infeld-Riemann (BIE ve BIR) olarak adlandırılır. Bu tezde, bu iki yaklaşımın 1. Abelyen ve Abelyen olmayan ayar alanlarının karışımı 2. Kozmik evrimin şişme fazı durumlarındaki etkileri üzerinde çalıştık. Açık bir şekilde gösterdiğimiz gibi, bu iki yaklaşım yukarıda verilen olgular için farklı öngörüler sağlar. Bu tezde kozmik şişmenin dinamiğinin doğal bir yolla BIR'dan çıktığını ve Abelyen ve Abelyen olmayan alanların karışımının, evrenin şişme fazında kozmik foton üretimine izin verdiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
General Relativity (GR), which forms the basic framework for understanding cosmological and astrophysical phenomena, is based solely on general covariance. Therefore, the theory admits extensions regarding various phenomena related to inflation, massive gravity, dark energy etc. In this thesis work we study Born-Infeld type extensions of the GR. There are mainly two parts in the thesis: The extension based on Ricci tensor (already known in literature) and a novel extension based on Riemann tensor. We call them respectively Born-Infeld-Einstein (BIE) and Born-Infeld-Riemann (BIR) extensions. The BIR formalism is being proposed and studied in this thesis work. In a comparative fashion, we study these two extensions for determining their implications for 1. Mixing between Abelian and Non-Abelian gauge fields, and 2. Inflationary phase of cosmic evolution. As we prove explicitly, the two approaches yield distinct predictions for these phenomena. We emphasize that a slow-roll inflationary dynamics is naturally realized in BIR. The mixing between Abelian and Non-Abelian sectors enables cosmic photon production in inflationary phase.