Development of chromatographic and molecular spectroscopic multivariate chemometric models for the geographical classification of olive oils
Zeytinyağlarının coğrafi sınıflandırılması için kromatografik ve moleküler spektroskopik çok değişkenli kemometrik modellerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 386963
  2. Yazar: DENİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Zeytinyağı, Akdeniz Havzasına ait geleneksel zeytin ağaçlarından elde edilen bir yağdır. Yağ, bütün zeytinin öğütülmesi ve mekanik ya da kimyasal vasıtalarla yağı çıkarılması sureti ile üretilir. Genellikle yemek, kozmetik, ilaç, sabun ve geleneksel yağ lambaları için yakıt olarak kullanılır. Zeytinyağlarının kalitesi, içeriği ve yetiştirildiği bölgeye bağlı olmasından dolayı, sınıflandırılmaları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, kromatografik ve moleküler spektroskopik verilere kemometrik analiz yöntemleri uygulayarak sınıflandırma modellerinin kurulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye?nin farklı yörelerinden (Manisa ve Bursa) zeytinyağı örnekleri toplanmış ve toplanan örnekler Fourier Transform Infrared spektroskopisinde zayıflatılmış toplam reflektans aparatı (FTIR-ATR) ve Gaz Kromatogafisi (GC) ayrıca Yüksek Performanslı Sıvı Kromatogafisi (HPLC) ile taranmıştır. Sonrasında, bölgelere göre kümelenme olup olmayacağını araştırmak için yönlendirmesiz sınıflandırma (unsupervised classification) metotlarından temel bileşenler analizi (principal component analysis, PCA) ve hiyerarşik kümeleme analizi (hierarchical cluster analysis, HCA) uygulanmıştır. Sonuç olarak, moleküler spektrometrinin analiz için harcanan süre, kimyasal madde kullanımı ve kullanım kolaylığı açısından daha avantajlı olmasına rağmen zeytinyağlarının coğrafi bölgelere göre sınıflandırılmasında kromatografik verilerin moleküler spektrometri verilerine göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive oil is a fat obtained from the olive (the fruit of Olea europaea; family Oleaceae), a traditional tree crop of the Mediterranean Basin. The oil is produced by grinding whole olives and extracting the oil by mechanical or chemical means. It is commonly used in cooking, cosmetics, pharmaceuticals, and soaps and as a fuel for traditional oil lamps. The classification of olive based on geographical origin is of great interest since the quality of olive oil depends on its chemical composition and geographical origin. In this study, it is aimed to develop classification models using elemental and molecular composition of olive oil samples via chromatographic method and molecular spectrometry. For this purpose, olive oil samples from diffirent regions of Turkey (Manisa and Bursa) were collected from producers and they were scanned with Fourier Transform Infrared spectrometer equiped with attenuated total reflectance (FTIR-ATR) accesory, and Gas Chromatography (GC), High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Afterwards, any clustering of samples based on their regions was investigated using principal component analysis (PCA) and hierarchical cluster analysis (HCA). In conclusion, although molecular spectrometry is more advantageous for the classification of olive oil samples in the case of saving time, saving chemicals and ease of usage, chromatography gave better classification results based on geograpical origin compared to results obtained with molecular spectrometry.