Evaluation of architectural heritage characteristics of bekirbeyler house in Kula, Manisa
Kula, Manisa'daki bekirbeyler evinin mimari miras özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 386965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HAMAMCIOĞLU TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bekirbeyler Evi Kula?daki (Manisa) Cami-i Cedit Mahallesi?nde bulunan ve büyük ölçeği, iyi korunmuş plan organizasyonu; çıkmalar, dolaplar, pencereler, sekiler gibi özgün elemanları ve süsleme programı ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı arazi çalışmaları, arşiv ve tarihi araştırmalardan elde edilerin verileri de dikkate alarak Bekirbeyler Evi?nin mimari miras özelliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Anadolu?daki diğer Osmanlı evlerinin ve Kula Evleri arasında Bekirbeyler Evi?ni özgün özelliklerini belirleyebilmek için öncelikle yapının plan düzeni, mekansal ilişkileri, mimari elemanları ve yapım tekniğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, öncelikle, alan araştırması ve arşiv araştırması tamamlanmıştır. Alan araştırması, eskizlerin çizilmesi, en, boy ve yükseklik gibi mekanın basit ölçüleri alındı, bazı önemli ve dolap sistemi gibi büyük mimari elemanlar düzeltme programlarında üzerinde çalışmak üzere basit ölçüleri alınıp özel olarak fotoğraflanmıştır. Arşiv çalışması, Kula Belediyesi?nde ve Koruma Bölge Kurulu?nda yapılan araştırmaları içerir. Toplanan veriler mekansal ve yapısal olmak üzere iki ana tematik başlık altında sınıflandırılmıştır. Basit ölçüye dayalı, konvensiyonel rölöve çizimi oluşturulması, haritalama, tek resim düzeltimi ve tematik tablo oluşturulması yöntemlerinden yararlanılmıştır. Kula ve Anadolu?daki Osmanlı konutlarının tipik özellikleri tarihsel araştırmalarla ortaya konmuş ve Bekirbeyler Evi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Bekirbeyler Evi?nin benzersiz, nadir görülen ve özgün özellikleri belgelenmiş ve tanımlanmıştır. Yapı büyük ölçeği ve özgün mimari özelliklerinin büyük kısmının hala mevcut olması bakımından benzersizdir. Terk edilmişlik ve restorasyonu için maddi kaynak eksikliği, yapıyı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Bu çalışma, binanın restorasyon tasarımı için veri kaynağı olacak ve miras özelliklerinin korunmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Bekirbeyler House is located in Cami-i Cedit district of Kula, Manisa. It stands out with its large scale, well preserved plan organization, authentic elements such as projections, cupboards, windows, platforms, and decoration program. The aim of the study is to assess the architectural heritage characteristics of Bekirbeyler House, considering the data collected from the house through site survey, and archive and historical research. It is important to understand the plan layout, spatial relations, architectural elements and construction technique of the house so that the characteristics that makes the house special among the other Kula houses and Ottoman houses in Anatolia can be made clear. For this reason; firstly, field survey and archive research were completed. The field survey consists of sketching, taking simple measurements such as width, length and height of spaces and some major elements, and photographing with pictorial and rectification aims. The archive survey includes research at Kula Municipality and Regional Conservation Board. The data gathered was classified under two main thematic headings: spatial and constructional. Formation of conventional measured drawings based on simple measurements, mapping, single image rectification and thematic table preparation were the techniques used. The characteristics of the houses in Kula Urban Site and Ottoman houses in Anatolia, as revealed in historical research, were compared with Bekirbeyler House. As a result of the study, the unique, rare and authentic features of Bekirbeyler House were documented and defined. The building is unique in terms of its large scale and it has sustained majority of its architectural characteristics. Today, because of abandonment and lack of funding for restoration, the building is in danger of being lost. This study will be a source of data for the restoration design of the building and will contribute to the conservation of the building?s specific heritage features.