Güzeldere Geçidi (Başkale-Van)'nin florası üzerine bir araştırma
The flora of Güzeldere Pass (Başkale-Van)
  1. Tez No: 386964
  2. Yazar: METİN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Güzeldere Geçidi (Başkale-VAN)'nde 2001 ve 2002 yılları arasında gerçekleştirilen bu araştırmanın arazi çalışmaları ile yaklaşık 2000'den fazla bitki örneği toplandı. 53 familya ve 272 cins'e ait 651 tür 95 alttür ve 42 varyete olmak üzere toplam 788 takson tespit edildi. Bunlardan bir tanesi (Stachys brantii) tip örneğinden sonra ilk defa toplanmıştır. 43 takson B9 karesi için yeni kayıttır. Iran-Turan fitocoğrafik bölgesinde yer alan çalışma alanında tespit edilen türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Iran-Turan elementi 399 (% 50.63), Avrupa-Sibirya elementi 33 (% 4.17), Öksin elementi 16 (% 2.03), HirkanÖksin elementi 11 (% 1.40), Akdeniz elementi 9 (% 1.14) ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 320 (% 40.61) dir. Alanda toplam 95 (% 12.06) endemik takson belirlenmiştir. Toplanan örneklerin teşhis edilmesi sonucu; çalışma alanından toplanan bitkilerden 4 takson Pteridophyta, 784 takson Spermatophyta divizyosuna aittir. Spermatophyta üyelerinden 1 takson (Ephedra major) Gymnospermae alt divizyosuna, 783 taksonda Angiospermae alt divizyosuna üyedir. Angiospermae'lerin 676'sı Dicotyledonae ve 107'si Monocotyledonae sınıfına aittir. İçerdikleri takson sayısına göre alandaki en büyük 10 familya sırasıyla Asteraceae 126 (% 15.99), Brassicaceae 89 (% 11.29), Fabaceae 55 (% 6.98), Lamiaceae 55 (% 6.97), Caryophyllaceae 46 (% 5.84), Liliaceae 45 (% 5.71), Poaceae 43 (% 5.46), Boraginaceae 37 (% 4.71), Scrophulariaceae 25 (% 3.17), Rosaceae 24 (% 3.05)'dir. En çok takson içeren ilk 10 cins sırasıyla Astragalus 28 (% 3.55), Alyssum 18 (% 2.29), Allium 18 (% 2.28), Silene 17 (% 2.16), Tanacetum 16 (% 2.03), Centaurea 12 (% 1.53), Salvia 12 (% 1.52), Cirsium 12 (% 1.52), Onosma 10 (% 1.27), Scorzonera 10 (% 1.27)'dur. Diğer cinslerin toplam takson sayıları 635 olup toplam floraya oranı % 80.58'dir. Hemikriptofitler 457 (% 57.99), terofitler 140 (% 17.77), kriptofitler 99 (% 12.56), kamefitler 78 (% 9.90) ve fanerofitler 14 (% 1.78)'dir. Çalışmalarda belirlenen taksonlardan 16'sının bilinen özelliklerinden farklılık gösteren çeşitli varyasyonlar ile bazı bilinmeyen özellikler ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
As result of the area investigations carried out between 2001-2002. In this study 2000 plant specimens have been collected. As a result of the taxonomic investigation of these materials 272 genus, 651 species, 95 subspecies and 42 varieties belonging to 53 families were determined. A total of 788 taxa heve been collected from the area. One of them (Stachys brantii) has been collected for the first time after the type speciment. 43 taxa have been recorded for the first time from square B9. The distribution of the taxa in phytogeographic regions are as follows. Irano-Turanian 399 (% 50.63), Euro-Siberian 33 (% 4.19), Euxine 16 (% 2.03), Hyrcano-Euxine 11 (% 1.40), Mediterranean 9 (% 1.14) and unknown phytogeographic elements 320 (% 40.61), Total 95 (% 12.06) endemic species have been collected from the area. 4 species of the total 788 taxa are belong to Pteridophyta division and 784 taxa belong to Spermatophta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 1 and 783 taxa. Respectively in Angiospermae, Dicotyledones include 676 taxa and Monocotyledones include 107 taxa. According to their taxa content, the greatest Asteraceae 126 (% 15.99), Brassicaceae 89 (% 11.29), Fabaceae 55 (% 6.98), Lamiaceae 55 (% 6.97), Caryophyllaceae 46 (% 5.84), Liliaceae 45 (% 5.71), Poaceae 43 (% 5.46), Boraginaceae 37 (% 4.71), Scrophulariaceae 25 (% 3.17), Rosaceae 24 (% 3.05). The greatest 10 genera eare ordered as follows: Astragalus 28 (% 3.55), Alyssum 18 (% 2.29), Allium 18 (% 2.28), Silene 17 (% 2.16), Tanacetum 16 (% 2.03), Centaurea 12 (% 1.53), Salvia 12 (% 1.52), Cirsium 12 (% 1.52), Onosma 10 (% 1.27), Scorzonera 10 (% 1.27). When the flora of the area is analysed by Rauinkiaer'is life forms, it is noted that hemicrytophytes 457 (% 57.99), therophytes 140 (% 17.77), cryptophytes 99 (% 12.56), chamaephytes 78 (% 9.90), phanerophytes 14 (% 1.78). In 16 taxa mentioned in our study definitions of the taxa of Turkey's and, in some cases, the neighbour countries' flora are reported to have been diverse in terms of different variations and some unknown porticularities.