Denizde petrol kirliliğinin adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi
The removing of oil pollution from the sea by adsorption method
- Tez No: 386992
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ham petrol ve mazotun polistiren (PS, polietersülfon (PES) ve poliakrilamid (PAM) üzerindeki adsorpsiyonu incelenmiştir. Bu amaçla, PS, PES ve PAM değişik koşullarda sentezlenmiştir. Bu polimerlerin farklı konsantrasyonlardaki, ham petrol ve mazot adsorpsiyonu FTIR spektrofotometrede takip edilmiştir. Deney sonuçlarından en iyi adsorbanın PS olduğu ve mazotun, ham petrolden daha iyi adsorplandığı görülmüştür. PES'inde adsorban olarak ham petrol ve mazot için iyi bir adsorban olduğu görülmüştür. Buna karşılık PAM'ın adsorpsiyon kabiliyeti diğer polimerlere göre oldukça düşüktür. Ayrıca sentezlenen PS ve PES'in yoğunluğu oldukça düşük olup, PAM'a göre daha fazla hacim kapladığından, daha büyük bölgeye yayılan petrolü tutması bakımından oldukça kullanışlı ve ekonomiktir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of crude oil and diesel oil have been investigated on the adsorbents, polistyrene, polyether sulphone and polyacrylamide which arwe synthesized specially methods at differrent conditions. In order to follow the adsorption capacity of these polymers FTIR spectrophotometer has been used. By comparing the results of the experiments, it can be seen that polystyrene is a good adsorbent material for petroleum and petroleum products, diesel oil is adsorbed on polystyrene more than crude oil. Polyethersulphone is also a good adsorbent polymer for these products.İt can be used for both of the adsorption of crude oil and diesel oil. The adsorption capacity of polyacrylamide for the petroleum product is fairly low. The density of polystyrene and polyether sulphone are lower than that of the density of polyacrylamide and the volume of polystyrene and polyether sulphone are higher than the other polymer. Therefore the adsorption capacities of these polymers per unit volüme are very high. They are useful and economic polymer to adsorbe the petroleum products spread very large regions.