Fay değiştirgenlerinin belirlenmesinde gps tabanlı bir jeodezik ağ geometrisinin eniyilemesi
Optimization of a gps network for determination of fault model parameters
- Tez No: 386993
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SAYGIN, PROF. DR. SEMİH ERGİNTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son zamanlarda, yüksek doğruluklu jeodezik ölçme yöntemlerinin artması, bu yöntemlerden biri olan Küresel Konum Belirleme Sisteminin (GPS) yerkabuğu hareketlerinin ve yerdeğiştirmelerinin belirlenmesinde kullanılmasına neden olmaktadır. Bu amaçla sürekli ve kampanya tipi GPS ölçme türleri kullanılarak deprem alanındaki sismik risk belirlenebilmektedir. Bu çalışma da, sismik risk taşıyan bölgedeki fay değiştirgenlerinin (parametrelerinin) yüksek doğrulukta tek boyutlu bir model aracılığı ile belirlenebilmesi için en uygun ağ geometrisinin tasarımının nasıl olması gerektiği sorusuna cevap aranmaktadır. Benzetim (simülasyon) teknikleri ile model kurulmuş ve farklı türde ağ değiştirgenleri için en uygun ağ tasarımları çıkarılmıştır. Bu ağ değiştirgenleri gözlem istasyonlarının sayısı, konumları ve ölçmelerin içereceği gürültü miktarı şeklindedir. Bunlara ek olarak, benzetim ile kurulan modelin gerçek dünya problemi üzerinde de bir uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama Doğu Marmara'daki Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) kuzey kolu üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the rapid growth of highly accurate geodetic surveying makes Global Positioning System (GPS) a tool to determine the crustal deformation and the displacements. For this purpose, the seismic risk in the earthquake region can be determined by using continuous and campaign type GPS surveying. In this thesis, it is desired to find an optimum geometry of a geodetic network to estimate fault parameters with high accuracy with aim of one dimensional model. The model is constructed by using simulation techniques and the optimum network design is obtained for the different network parameters. These network parameters include the number of geodetic network stations, locations of them, and the amount of the noise in the measurements. In addition, the model which is constructed by simulations is applied to real world problems. This application is realised in Northern zone of Northern Anatolian Fault in Eastern Marmara.