Açık kalp cerrahisinde postoperatif erken dönemde intravenöz demir sükroz kullanımının postoperatif kan ve kan ürünü gereksinimine etkisi
Effect of postoperative intravenous iron sucrose administration on postoperative blood and blood product need in open heart surgery patients
  1. Tez No: 386998
  2. Yazar: CEM ARITÜRK
  3. Danışmanlar: DR. UFUK ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Sağlık Eğitimi, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Health Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş : Açık kalp cerrahisinde kan ve kan ürünü kullanımına sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte kan ve kan ürünü kullanımının kalp cerrahisinde mortalite ve morbidite üzerinde ki negatif etkileri de bilinmektedir. Bu yüzden kan ve kan ürünü kullanmadan hematokrit ve hemoglobin seviyelerini istenen düzeylerde tutmak için alternatif yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Materyal – Metod : Prospektif olarak planlanan çalışmamız 6 aylık sürede karidyopulmoner bypass ile opere edilen 40 açık kalp cerrahisi hastası ile gerçekleştirildi. Hastalar IVF (intravenöz demir tedavisi alan) ve CNT (kontrol) grubu olarak iki gruba ayrıldı ve veriler toplanarak istatistiksel analizleri yapıldı. Sonuçlar : IVF grubunda postoperatif 28.
Özet (Çeviri)
Introduction: Because blood and blood product transfusions are frequently needed following openheart surgery, and can lead to many complications, and has a negative effect upon mortality and morbidity rates, a need has arisen for the investigation of some supportive treatment methods to keep the hematocrit levels in the desired ranges postoperatively. The idea of using intravenous iron in heart surgery with the purpose of decreasing the blood and blood transfusion rates has come into light, following its accepted use, in patients with chronic renal failure and in the postoperative course of obstetric-gynecologic and orthopedic cases Materials-Methods : We performed a prospective study on a total of 40 patients operated under cardiopulmonary bypass in 6 months period. The patients were divided into two groups; IVF group: the ıron therapy given group, CNT group: control group. Pre, per- and post-operative datas were collected.