Kronik konstipasyon ile başvuran hastaların etyolojik incelemesi
Etiological investigation of patients with chronic constipation
  1. Tez No: 386997
  2. Yazar: MEHMET ABDUSSAMET BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ALIŞ, PROF. DR. ERŞAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Kronik konstipasyon yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve toplumda sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Kronik konstipasyonun etiyolojisinin bilinmemesi tedavi başarısını azaltmaktadır. Bu çalışmanın amacı kliniğimize ardı ardına başvuran ve Roma III kriterlerine göre kronik konstipasyon tanısı alan 100 hastayı etiyolojik olarak incelemektir. Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği'ne 1 Haziran 2009-1 Ocak 2010 tarihleri arasında kronik kabızlık şikayeti ile başvuran ve Roma III kriterlerine göre kronik kabızlık tanısı alan ardışık 100 hasta incelendi. Hastalar hikayeleri alındıktan sonra, fizik muayene, hemogram, biyokimya, tiroid hormon tetkikleri, kolonik transit zamanı ölçümü, defokografi ve çift kontrastlı kolon grafisi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic constipation is a common health problem that affects the quality of life in general population. The unspecified etiology of chronic constipation decreases the success of the treatment. The aim of this study is to investigate the patients who were admitted to our outpatient clinic with diagnosis of chronic constipation according to Rome III criteria. Methods: One hundred patients who were admitted consecutively to general surgery outpatient clinic of Dr. Sadi Konuk Bakirkoy Education and Research Hospital between June 2009 and January 2010 with diagnosis of chronic constipation according to Rome III criteria were evaluated in this study. After their medical history had been taken, patients were evaluated by physical examination, hemogram, biochemistry, thyroid hormone levels, colonic transit time measurement, defacography and double contrast colon graphy. Results: Colonic transit time was prolonged in 15% of the patients. In defacography it was found that 75% of the patients had anterior rectocele and 66% of them had internal intussusception. Dolichocolon was detected in four patients on double contrast colon graphy. No significant pathology was detected in other studies. Conclusion: According to our results anterior rectocele and internal mucosal intussusception are two diseases that accompany to chronic constipation frequently. But in order to understand the cause and effect relationship between chronic constipation and these two pathologies further studies with control group are needed.